SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yapay Zeka Temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’ un Teşrifleriyle Başladı

Yapay Zeka Temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’ un Teşrifleriyle Başladı

        Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Valimiz Sayın Osman Kaymak ile birlikte 10.04.2019 Çarşamba günü saat 10.30´da Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu´nda ülkemizle birlikte 17 ülkeden 5 bin 999 gencin katılımıyla 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen ´Yapay Zeka´ temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması´nın açılış törenine katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirerek, 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması için Samsun’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

        Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Sayın Bakanım, Sevgili Genç Katılımcılar; İçerisinde bulunduğumuz bu yıl, Atatürk ve Silah Arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. Yılı. Malumunuz İstanbul’dan başlayarak Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerini kapsayan kurtuluş yolunda ülkemiz genelinde yıl boyunca spor, kültür, sanat gibi çeşitli faaliyetlerin yapılacağı bir yıl olacaktır. 100. Yıl etkinlikleri kapsamında bugün burada başlayacak olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Öncelikle bu organizasyonun Samsun’da düzenlenmesini sağlayan başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve değerli ekibine Samsun adına sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

        Samsun bir sanayi şehri, kültür şehri, ticaret şehri ve spor şehri olmasının yanı sıra 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle İlimizde ilk ve ortaöğretimde yaklaşık 267.000 öğrencisi ve köklü üniversitelerden biri olan Ondokuz Mayıs Üniversitesiyle birlikte bu yıl içinde faaliyete başlayan Samsun Üniversitesi’nin açılmasıyla önlisans ve lisans olarak yaklaşık 55.000 öğrencisi ile tercih edilen bir eğitim şehri olmuştur. Bu bağlamda eğitim ve kültür şehri olma yolunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Bakanlığımızın koordinesinde olan Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri başarıyla yürütülmektedir.

        Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısından yola çıkılarak oluşturulan “Samsun İli 2023 Eğitim Vizyonu Eylem Planı”na istinaden “Samsun Maarif Hareketi”, “Samsun Gelişim İzleme ve Geri Bildirim Sistemi”, “Samsun Akademi”, “İşte Oyun”, “Haydi”, “Müzede Bir Gün”, “Tabiatta Ders Var” ve “Geleceğe Kulaç Atıyoruz” Projeleri 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmayı destekler nitelikte hazırlanmıştır. Buna ek olarak Valiliğimiz himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Samsun Okuma Vakti” projesini 1 yıl önce sosyal medya aracılığıyla başlattık. Öğrencilerin yanı sıra aileler genci-yaşlısı hep birlikte televizyonlarını, tabletlerini, telefonlarını kapatarak her gün saat 20.00’da eline kitaplarını alıp okumaya başladılar. Bu projede başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Projemizi sahiplenen, katkı veren herekese çok teşekkür ediyorum.

        İlimizde düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot yarışması ile gençler tasarımlar yapmakta, programlar yazmakta, yaratıcı düşünmekte dolayısıyla bu yapılandırmacı bir öğrenme ortamı deneyimi yaşatmakta ve ayrıca öğrenciler eğlenceli zaman geçirmektedir. Ülkemizdeki meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artması toplumsal anlamda farkındalığın oluşması ve gençlerimizin bilgilerini beceri ile donatmasını sağlaması açısından bu organizasyonlar oldukça önemli işlev görmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden gelen gençlerimizi Samsun´da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun tarihi, kültürü ile yeşil ve mavinin buluştuğu doğasıyla muhteşem bir yer. Burada bulunan geçlerimizi Samsunumuzun güzelliklerini keşfetmeye devet ederken, tüm yarışmacı arkadaşlarıma ekip ruhuyla çalışmalarını tavsiye ediyor, başarılar diliyorum.” diye konuştu.

       Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Samsun´da Yaşar Doğu Spor Salonu´nda düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması´nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarışmaya 8 bin kişinin katıldığını söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 100 yıl önce geldiği Samsun´da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Sayın Bakanımız, "Dünyada medeniyet için, hayat için en değerli yol, en gerçek yol bilimdir, akıldır, fendir. Bu inançla hayata geçirdiğimiz Uluslararası Robot Yarışması, ayrı bir anlam taşıyor." ifadelerini kullandı.

       Millî Eğitim Bakanlığı olarak bilimin gerçekleştirilmesinin gururunu yaşadıklarına işaret eden Sayın Bakanımız, şöyle konuştu: "Sürekli konuşulan bir kavramdır yapay zekâ ve burada öne çıkan ülkelerin dünyada söz sahibi olacağı görülüyor. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda da yapay zekânın Millî Eğitim Bakanlığının temelinde yer aldığı ve bütün iş ve işlemleri bu ilkeler doğrultusunda yürüteceğimiz bir yol görünüyor önümüzde. Anaokulundan üniversite sıralarına, lisansüstü eğitim çalışmalarına kadar her basamakta yapay zekâyı hayata nasıl geçireceğimiz, nasıl dikkate alacağımızın da işareti bu çalışmalar." Gençlerin yarışmaya gösterdiği ilginin bu işaretin sembolü olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanımız, gençlerin, imkân sağlanırsa, belirli atmosfer oluşturulursa son derece verimli, son derece başarılı işler çıkardığını anlattı.

        "Türkiye´de robot teknolojisi her geçen gün gelişiyor"

       Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, her zaman yeniliklere açık, vizyon sahibi bir gençlik görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları kaydetti: "Büyük ivme kazanan 2023 Eğitim Vizyonu çalışmalarımız kapsamında yapay zekanın desteğiyle tüm sektörler birbirine bağlantılı olarak Türkiye daha fazla gelişecektir diye ümit ediyorum. Bunlarda gençlerin imzasının olması bizleri ayrıca mutlu ediyor. Türkiye´de robot teknolojisi her geçen gün gelişiyor, büyüyor. Dünya çapında ödüllerimiz var, bunu da gururla izliyorum. Birçok firmamız güzel çalışmalar yapıyor, öğretmenlerimizin güzel çalışmaları var. Bütün projelerin üst üste ve bir araya gelmesiyle çok daha büyük projelere imza atacağımızı çok rahatlıkla görüyorum. Önümüzdeki yıllarda bir gün robot teknolojisinin Nobel´i olan Engelberger Ödülü´nü niye bizim gençlerimiz almasın? Bu salonda binlerce gencimiz var. Robot teknolojisinin Nobel´ini bu salondan bir arkadaşımız alabilir. Bu salondaki gençlerimizden dünya çapında bir ödül bekliyoruz."

       Robot teknolojisinin Nobel´ini almayı kendisine hedef koyan gençlere her türlü desteği vereceklerini belirten sayın Bakanımız, "Bunun için sadece projenizi ve hayalinizi gerçekleştirmeniz yeterli. Yılmadan, azimle çalışırsanız, bu tür ödülleri almamamız için hiçbir neden yok. Yeter ki öğrenmeyi aşkla yapın. Yeter ki bu işleri severek yapın. Yeter ki istekli olun, yapamayacağınız bir şey yok. Kendinize güvenin, araştırmacı olun, sorgulayın ama aynı zamanda üretin, bunu girişimcilikle de dünyaya açın. Dünyayı takip edin. Hem iç dünyanızı hem dış dünyanızı okuyun. Ülkemizin bütün aydınlık günleri sizin ellerinizde ve bunu birlikte başaracağız. Bilim ve aklın göstericiliğinde bunu yapmanız için hiçbir engel yok." değerlendirmesinde bulundu. 

      Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk konuşmasının ardından Temalı Robot Kategorisi kura çekimini gerçekleştirdi. Kura çekimi ile birlikte yarışmayı başlatan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Valimiz Sayın Osman Kaymak ile birlikte yarışma alanını gezdi.

       Daha sonra gençlerin yaptığı robotların yer aldığı ´Robot Sergisi´nin açılışını Valimiz Sayın Osman Kaymak ile birlikte gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, sergideki robotları inceleyerek, öğrencilerden yapım aşamasıyla ilgili bilgi aldı.

       10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında ilimizde gerçekleşecek olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına bu yıl Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye´de dahil olmak üzere 17 ülke, 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katılıyor. Yarışma lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.      

       Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ´Yapay Zeka´ Temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması´, Temalı Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansız Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor.

       Açılış programına ayrıca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlçe kaymakamları,İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivili toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 11-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-2019

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.