SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye de İlk Olarak Gerçekleştirilen Ulusal Bilim Kampı, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları ile Müdürlüğümüz Ev Sahipliğinde Düzenleniyor

Türkiye de İlk Olarak Gerçekleştirilen Ulusal Bilim Kampı, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları ile Müdürlüğümüz Ev Sahipliğinde Düzenleniyor

    Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN’ in teşrifleriyle bir otelde gerçekleştirilen Ulusal Bilim Kampı açılışına Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Seyit Ahmet KAYHAN, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer ARLI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ ile Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler Katıldı.

    Programda Konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, “Bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. 58 proje okulumuzu ortak bir sinerji etrafında toplanarak birbirinden öğrenen birlikte gelişme anlayışı içerisinde bir bilim kampında buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim ilimizde yürüttüğümüz çeşitli projelerde ortaya koymuş olduğumuz temel ana fikir biz Samsun olarak değişmenin ve dönüşmenin adresi olduğumuzu bu değişimi ve dönüşümü gerçekleştirecek olan yegâne topluluk olduğumuzu ısrarlar belirtiyoruz. Eğitim bilimsel gerçeklik üzerinden hareket eder ve sonuçlarda mutlak suretle bilimsel gerçekliğe dayanır. Bilmek insanlığın yaratılışından doğuşundan itibaren taşıması gereken en önemli özelliklerindendir. Küreselleşme olgusuyla beraber insanlığın ihtiyaçları çeşitlenmiştir. Dolayısıyla yeni ihtiyaçların ortaya çıkması bilimin sadece bilim yapmaktan öte bilginin bir üretim aracı olması buna dayalı olarak bilginin insanlığın tüm ihtiyaçlarını giderecek bir ekonomik nesne haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu gelişmeler paralelin de okulunda kendini yeniden tanımlaması gerekiyor. Dünün okuluna yüklediğimiz anlam bugünün okuluna yüklediğimiz anlam farklılaşmıştır” dedi. 

    Türkiye de İlk Olarak Gerçekleştirilen Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları öğrencilerine bilimsel çalışmaları sevdirme, bilimsel çalışma yapmaya teşvik etme, bu öğrenciler aracılığı ile yeni buluşlara kapılar aralama, 58 proje okulunu bir araya getirip sinerji oluşturma ve aynı zamanda kamu oyunda proje okulları nedir? Neler yapar? Sorularına bilimsel çalışmalar ile cevap sunma maksadı ile İlimiz Samsun Anadolu Lisesi koordinesinde 4 (dört) aşamalı olarak Ulusal Bilim Kampı Düzenlenecek.

    Proje kapsamında Samsun Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörlüğü, İlkadım Belediyesi ve Samsun Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği-İstanbul Şubesi İşbirliğinde Protokol İmzalandı. Ayrıca Ulusal Bilim Kampında,katılımcı öğrencilere 19 Mayıs ÜniversitesindenYrd.Doç. Dr.ŞENER ŞENTÜRK,"PROJE NASIL YAPILIR"konulu bir sunum yaptı.

 

 

Bilim Kampında;

    Her proje okulundan gelecek ikişer öğrenci, kendilerine tahsis edilen (Mekatronik, Bilgisayar Yazılımı, Temiz Üretim) alanlar ile ilgili OMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından üniversite kampüsünde üç gün boyunca ilgili, konular hakkında teorik ve uygulamalı eğitim alacaklardır.(13-15 Şubat 2017)

    Okullardan gelecek öğretmenler (Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji), anlaşması yapılan otelde yeni müfredatı ve programları merkezinde tutarak zümre çalıştayı gerçekleştireceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığı´ na ulaştırılmak üzere tüm çalışmalar raporlanacaktır. (13-15 Şubat 2017)

    Okullardan gelecek yöneticiler, proje okul uygulamasının değerlendirmesi yapacak, her okul yöneticisi, on dakikalık sunum ile örnek proje ve uygulamalarını diğer okullar ile paylaşacaktır. (13-15 Şubat 2017)

    Kamp bitiminden sonra başlayacak olan proje hazırlama ve yarışmaya müracaat Samsun Anadolu Lisesince koordine edilecektir. Sürecin sonunda üç alanda dereceye giren okullar ve öğrencileri ödül töreni ve bilim zirvesi için tekrar Samsun´ a davet edilecektir.

13-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201714-02-201714-02-201714-02-2017

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.