SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 12. Ortaokullar Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Samsun’dan Önemli Başarı

TÜBİTAK 12. Ortaokullar Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Samsun’dan Önemli Başarı

       TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Tarih, Türkçe ve Matematik alanlarında ortaokul öğrencilerine yönelik Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Bölge Finaline davet edilen projeler açıklandı.

       Ülke geneli 81 ilde 12 bölgeye ayrılarak gerçekleştirilen yarışmada Samsun yapmış olduğu 755 proje başvurusu ile yarışmaya Türkiye genelinde en çok başvuru yapan 3. İl oldu. Samsun’un başarısı sadece en çok proje başvurusu yapmakla sınırlı kalmadı.  Aynı zamanda kendi bölgesinde en çok projesi seçilen 1. il olarak bölge sergisine çağrılmaya hak kazandı.

        BAŞARI TESADÜF DEĞİL !

       Bu denli yüksek proje üretilmesinde Samsun Maarif Hareketi Kapsamında Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonunda, Ondokuzmayıs Üniversitesi ile işbirliği içerisinde üç gün süren Tübitak Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimleri önemli rol oynuyor.

       Eğitimler ile öğretmenlerin projeleri alanında yeterlilikleri geliştirilirken, okullarda yapılan proje eğitimleriyle öğrencilerin bu yarışmalara olan ilgileri artırıldı. Eğitimlere 17 ilçeden farklı branşlardan 90 lise öğretmeni,155 ortaokul öğretmeni olmak üzere toplam 245 öğretmen katıldı.

        Eğitimlerde araştırma projeleri alanında deneyim kazanmış öğretmenlerle birlikte üniversitede görevli akademisyenler eğitimci olarak yer aldılar. Bu eğitimlerden sonra deneyim kazanan öğretmenler görevli oldukları ilçelerinde bulunan diğer okullarda meslektaşlarına yönelik yaygınlaştırma çalışmalarında bulundular. Böylelikle TÜBİTAK alanında gösterilen başarının temelleri atılmış oldu.

        26-29 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bölge sergisinde, derece alan ve Ankara’da gerçekleştirilecek final yarışmasına katılacak projeler bölge kurulu tarafından belirlenecek.

        2018 Yılı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisine Davet Edilen Projelerin Listesi

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.