SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST KARADENİZ Trabzon Finalleri Gerçekleştirildi

TEKNOFEST KARADENİZ Trabzon Finalleri Gerçekleştirildi

TEKNOFEST KARADENİZ Trabzon Finalleri Gerçekleştirildi

Teknofest Karadeniz Yarışmaları kapsamında düzenlenen Biyoteknoloji İnovasyon, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Sanayide Dijital Teknolojileri, Uçan Araba ve Ulaşımda Yapay Zekâ Yarışmalarının finalleri 5-7 Ağustos 2022 tarihlerinde Trabzon'da gerçekleştirildi. Yarışmalara ilimizden 20 takım katıldı. 

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması'a Çarşamba Fen Lisesi adına sürdürülebilir gelecek için, yenilikçi, çevre dostu, umut verici bir alternatif protein kaynağı; Su Yumurtaları projesi ile Faruk Tolga Şengüllendi öğretmenimiz katıldı.

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nda ilimizden 7 takım yarıştı. Atakum Bilim ve Sanat Merkezi adına TES projesi ile Cem Keser danışmanlığında Termoelektrik takımı öğrencileri, Özel Samsun Bahçeşehir Koleji Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi adına Pestisitlerin Biyoremidasyonu projesi ile Sedef Lay danışmanlığında Robigo takımı öğrencileri, Özel Samsun Bahçeşehir Koleji Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi adına Lumos projesi ile Özgür Türk danışmanlığında Lumos takımı öğrencileri, Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi adına Sürdürülebilir Su Sistemleri projesi ile Fatma Taştan Akdağ danışmanlığında Hidrokoi takımı öğrencileri, TED Samsun Koleji Özel Lisesi adına Atık Yağdan Sabun Yapma Makinesi projesi ile Sema Derici danışmanlığında Benka takımı öğrencileri, Bafra Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına Atık Maden Suyu Şişeleri ile Güneş Sobası projesi ile Kudret Demir danışmanlığında Power Bafra takımı öğrencileri, Tekkeköy Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına Tasarruflu Evim projesi ile Nazım Emre Şenyılmaz danışmanlığında Enerji takımı öğrencileri yarışmada projelerini sergilerdiler.

Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması'nda ise ilimizden 8 takım yarıştı. Atakum Özel Eğitim Uygulama Okulu 3. Kademe adına Işıklı Korna projesi ile Elif Aslan danışmanlığında Kuzey Yıldızı-1 takımı öğrencileri, Atakum Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu adına Sonar ve Titreşimli Uyarı Sistemi projesi ile Fatih Bulut danışmanlığında Amisos1 takımı öğrencileri, Çarşamba Fen Lisesi adına Akıllı Bileklik projesi ile Murat Çelebi danışmanlığında Code Hunters takımı öğrencileri, İlkadım Atatürk Ortaokulu adına Görme Engelliler için Cep Telefonuyla Para ve Yemekleri Makine Öğrenmesiyle Tanıyan Uygulama Modeli projesi ile Gökhan Öztopuz danışmanlığında Samsun KodAtaAl takımı öğrencileri, İlkadım Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi adına Engel Biz Değiliz Engelimiz Sizsiniz projesi ile Yurdanur Şengül danışmanlığında Uzak Gelecek takımı öğrencileri, İlkadım Mustafa Kemal İlkokulu adına Engelliler İçin Görme Duyargası projesi ile Faruk Sözen danışmanlığında Afacan Mucitler takımı öğrencileri, İlkadım Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi adına Dokunsal Bir Gösterim projesi ile Âdem Ünlü danışmanlığında Lovelace takımı öğrencileri, İlkadım Samsun R.K. Bilim ve Sanat Merkezi adına MeloDiji projesi ile Ufuk Gökcan danışmanlığında Music Technologists takımı öğrencileri yarışmada projelerini sergilerdiler.

Sanayide Dijital Teknolojileri Yarışması'na ilimizden 2 takım katıldı. Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına Nazmi Yılmaz danışmanlığında robATA TIM takımı öğrencileri kendi tasarımları olan robATA aracıyla, Samsun Anadolu Lisesi adına İbrahim Paşa Akça danışmanlığında Menemenciler takımı öğrencileri ise Sanayi SAL araçlarıyla yarışma komitesi tarafından verilen görevleri yerine getirmek için mücadele ettiler.  

Uçan Araba Yarışması'nda Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına ATAcar projesi ile Hüseyin Özer danışmanlığında ATAcar takımı öğrencileri kendi tasarladıkları ve kodladıkları uçan arabalarıyla yarıştılar. 

Ulaşımda Yapay Zekâ Yarışması'nda Özel Samsun Bahçeşehir Koleji Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi adına Seç-Park projesi ile Esra Utar danışmanlığında Glieser takımı öğrencileri yarıştılar.

Yarışmaların 3. gününde Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Arslan ve ARGE Teknofest Ekibi, takımlarımızı ziyaret ederek öğrencilerimizin heyecanlarına ortak oldular.

Bu yarışmalardan Teknofest Yarışmalar Komitesi tarafından belirlenen kontenjanda takımlar, 30 Ağustos ? 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı'nda gerçekleşecek olan Teknofest Festivali'ne katılacak. Ödüller yine festivalde ilan edilecek.

 

08-08-202208-08-202208-08-202208-08-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.