SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Tabiatta Ders Var!” Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi.

“Tabiatta Ders Var!” Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi.

Samsun Valiliği önderliğinde Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, Samsun Büyükşehir Belediyesi , Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ortaklığında yürütülen “Tabiatta Ders Var!” projesi protokolü 27 Ekim 2016 Perşembe günü Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN’ in teşrifleriyle imzalandı.

Protokol Törenine Sayın Valimizin yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya YILMAZ, İl Mili Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, Orman ve Su İşleri Mehmet Sıddık KILINÇER,Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat CEYHAN, öğretim görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İlimiz ilçelerinden belirlenen öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının sınıf dışı eğitim çalışmaları hakkında bilgilendirilmesini, ilkokul, ortaokul ve lise kademlerindeki öğrenciler ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde sınıf dışı (duvarsız) eğitim yapılmasını konu almaktadır.

İmza Töreninde konuşan İl Mili Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, “Ders denilince, okul denilince, eğitim denilince genellikle beton binalar ve dört duvarla çevrili sınıflar akla gelir. Eğitim sadece mevcut eğitim-öğretim araçlarıyla ve mekanlarıyla sınıflandırılamaz.

Eğitim anlayışımızda alışkın olduğumuz metotların dışına çıkmamız ve günümüz çocuklarının ruh dünyalarına uygun eğitim yöntemleri geliştirmemiz gerekmektedir. Çünkü verimli öğrenmede karmaşık ve etkileşimin yoğun olduğu ve çocuğun tüm duyularını bir arada kullandığı öğrenme ve öğretme yöntemleriyle daha kalıcı öğrenmeler edindiği görülmektedir. Buda doğada yapılacak duvarsız ve ders dışı eğitim ile mümkün olabilmektedir.

“Tabiatta Ders Var” projemiz; Samsun Valiliği öncülüğünde Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ortaklığı ile gerçekleştirilmektedir. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında ilimiz ilçelerinden belirlenen 28 ortaokulda görev yapan öğretmenler sınıf dışı eğitim çalışmaları hakkında bilgilendirilmiştir. 7. Sınıfa kayıtlı 672 öğrenci, 48 öğretmen ve 48 öğretmen adayı ile Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde sınıf dışı (duvarsız) eğitim gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl ise; 42 okulumuzda eğitim gören 1176 öğrencimize, 28 sınıf öğretmeni, 28 fen ve teknoloji öğretmeni, 28 biyoloji öğretmeni olmak üzere 84 öğretmen ve OMÜ’de öğrenim gören 84 öğretmen adayı ile Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde sınıf dışı (duvarsız) eğitim gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

“Tabiatta Ders Var” projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılımlarınız ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim” dedi.

“Tabiatta Ders Var!” projesi  ile İlimizde değişik habitatları(deniz, kum, ıslak çayır, mera, göl, subasar ormanlar), zengin bitki ve hayvan varlığı ile sınıf dışı(duvarsız) eğitim için tam bir tabiat sınıfı olan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde,

Doğa ve bilim odaklı etkinlikler gerçekleştirerek öğrencilerin;

Ekosistem, tur, popülasyon ve habitat kavramlarını öğrenmeleri,

Biyolojik çeşitliliğin önemini kavramaları,

Ülkemiz ve dünyadaki çevre sorunları ile etkilerini anlamalarını sağlamak,

 

Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının sınıf dışı eğitim tekniklerine yönelik bilgi ve becerilerini artırarak, ilimizde sınıf dışı eğitim etkinliklerini yaygınlaştırmak, amaçlanmaktadır.

27-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.