SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider" 5. Yılında Hedef 7 bin YönlendirmeValiliğimizin himayelerinde, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen 'Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider' projesi protokol imza törenine yapıldı.

Valimiz Sayın Osman Kaymak' ın başkanlığında, 17.09.2019 Salı günü saat 14.00'te Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç yaptığı açıklamada, "Bu sene bu projemizle ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerimizin ailesini, akrabalarını ve komşularını KETEM' e yönlendirerek kanserle ilgili taramalarını yaptırmaları amaçlanmıştır. Geçen sene bu proje ile 3 bin 500 yüz yönlendirme yaptık. Bu sene inşallah bu sayıyı 7 bine çıkartmayı düşünüyoruz. Bu projenin sonunda da en çok yönlendirmeyi yapan okulumuza, öğretmenimize ve öğrencimize hediyeler vereceğiz. Buradaki amacımız yönlendirmeyi yapabilmektir." dedi.

Böyle bir projenin sürdürülebilir ve hayata dokunur olmasının çok önemli olduğunu söyleyen İl Mili Eğitim Müdürü Coşkun Esen, yaptığı konuşmasında, "Projemiz tüm kurumların iş birliği ile yürüyor. İnsanlara ulaşmanın en kestirme yolu çocuktur. Çocuk, insanlığın en masum yönüdür. Masum bir çocuk, bir teklifte bulunduğunda kolay kolay reddedilmez. Bu projede bunu yaşıyoruz. 3 yıllık rakamlarda, 3 bin 500 yönlendirme var. Geçen sene ise bir yılda, 3 bin 500 yönlendirme yapılmış. Toplamda 140 kişi tarama sonuçlarının negatif çıkması nedeniyle bir üst merkeze yönlendirilmiş ve 3 kişiye kanser teşhisi konulmuştur. Bu yıl umudumuz yarının bilinçli büyüklerini yetiştirmek, giremediğimiz evlere girmek ve ikna edemediğimiz kişileri tarama programlarına dâhil etmektir. Her şey sağlıklı büyükler, mutlu küçükler için. Çocuklarımız burada öğrenme faaliyeti de gerçekleştiriyorlar. Sadece kansere değil, sağlıklı yaşamada dikkat çekiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu projenin son derece yararlı ve önemli olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Öğrencilerimizi bu yaşlarda bu tür proje kapsamı içerisinde değerlendirmek onlara hayatları boyunca sağlık noktasında çok ciddi katkı sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeye her türlü katkıyı vermeye hazırız ve elimizden geleni yapacağız." dedi.

Kanserle mücadele anlamında vatandaşımıza yardımcı olmak ve önleyici hizmetler anlamında çok ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, "Bu sene de 'Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider' projesinin beşincisini başlatıyoruz. Hep birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz. Gerçekten bu kötü hastalıkla mücadele etmek için insanlar çaresiz değil, mutlaka çaresi de var. Doktorların söyledikleri gibi ilk ve erken teşhis hastalıkla mücadelede çok önemli. İşte bu erken teşhisi yakalayabilmek için kanser taramalarını yaptırmak gerekiyor. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın KETEM'leri var. Bu merkezler Türkiye'de her ilimizde var ama buralara vatandaşlarımız yeteri kadar müracaat etmiyorlar. Bu merkezlerin dolup taşması lazım." dedi.

Kanserin çağın hastalığı olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, "Kanserle mücadele ve tedavisi konusunda her gün yeni bir gelişme kat ediliyor. Ama bütün uzmanların söylediği erken teşhis erken tedavi. Bu anlamda çocuklar ebeveynlerini yönlendirir. Çocuk babasına ve annesine hadi KETEM'e gideceğiz dediği zaman hiçbir baba ve anne çocuğunu kırmaz. Arkadaşlarımız bu düşünceden hareketle bu projeyi faaliyete geçirdiler. Geçen sene 3 bin 500 kişiye yönlendirme yapıldı. İnşallah bu sene bu rakamı iki katına çıkarmayı düşünüyoruz. Samsun ilkadım kenti. İnşallah bu projeyle de öncülük yapacağız. Vatandaşlarımızın bu kötü hastalığa yakalanmamaları ve yakalananların ise erken tedavileri konusunda inşallah bir hizmet ortaya koymuş olacağız. Ben bu vesile ile bu projeye katkısı ve emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Projemiz ilimize hayırlı olsun." diye konuştu.

Bu projenin vatandaşlara ve kitlelere ulaştırılması konusunda basının desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, konuşmasının sonunda "Bu konuda basından destek bekliyoruz." dedi.

'Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider' projesi imza törenine ayrıca, İlçe Kaymakamları, ilgili kurum müdürleri ve temsilcileri katıldı.

 

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.