SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun'da Tasarım Beceri Atölyeleri Kurulmasına Yönelik Çalışmalar Başladı

Samsun'da Tasarım Beceri Atölyeleri Kurulmasına Yönelik Çalışmalar Başladı

     Valimiz Sayın Osman Kaymak'ın başkanlığında, 03.07.2019 Çarşamba günü saat 10.00'da gerçekleştirilen toplantıda iş insanlarımızla kahvaltıda bir araya gelindi.

     Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen,

     "2023 Eğitim Vizyonunun amacı; önümüzdeki üç yıl eğitimimizin nasıl bir sistemi öngördüğü, üç yıl içerisinde nasıl bir yol haritası izleneceğini tüm kamuoyu ile paylaşması amaçlanmaktadır. Çocuklarımıza sadece teorik bilgi çerçevesinde çocuğu donatmak değil, aynı zamanda becerilerini ortaya çıkarabilecek bir eğitim sistemini kurgulamak, sadece çocuğu maddi olarak ele almak değil, onu bir mana olarakda ele alacak eğitim sistemi ön görülmektedir. Okullarımızda kodlamadan, yazılıma, zekâsal çalışmalarından, sanatsal çalışmalara kadar bir dizi atölyeler kurmak istiyoruz. Hatta günlük yaşam becerilerinden tutunda sosyal hayatta becerilerini kolaylaştıracak becerileri kazandırmaya ilişkin atölyeler yaptırmak istiyoruz." dedi.

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen'in konuşmasının ardından, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Doğan okullarda Tasarım Beceri atölyeleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

     Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, "Sizler bütün iş hayatınızda görüyorsunuz; bir tornavidayı kullanamayan, ütüsünü yapamayan ve her şeyi anne ve babadan bekleyen çocukların burada çok değişik becerilerle çocuklarımızı hayata hazırlamış olacağız. Bence Samsun'a yapılacak iyiliklerden birisi bu olacaktır. Sizlerde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için yapılacak bu iyiliğin bir parçası olacaksınız. İlkokuldan başlanarak tüm öğretim kademelerinde okullara çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılabilmesi için tasarım beceri atölyeleri kurulacaktır. Bu atölyeler ile öğrenilen bilgilerin yaşam becerisine dönüşmesi sağlanacaktır. Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler çocuğun kendisini, meslekleri, çevresine tanımasına yardımcı olacaktır.

     Değerli arkadaşlar, bu atölyelerdeki etkinlikler bilim, sanat, spor ve kültür odaklı yapılandırılacak ve bu atölyeler yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânlar olarak düzenlenecektir. Tasarım beceri atölyeleri öğrencilerin derslere yönelik bilişsel becerilerini yaparak, yaşayarak, deneyimleme fırsatı veren, sadece tüketen bireyler olmak yerine üretim sürecini de destekleyecek nitelikler kazandıran, bunula birlikte öğrencilerin duyuşsal ve psiko-motor becerilerini de geliştiren ortamlar olarak bütüncül bir yaklaşımla tasarlanmıştır.

     Eğitim çok önemlidir. Sonuçta bunlar bizim çocuklarımızdır. Sizler şehrimizin çok değerli iş insanlarısınız. Sizler okullara ve Samsun'a büyük katkılar yaptınız. Samsun'da artık okullarımızı ikili eğitimden tekli eğitime geçiyoruz. Şuan Samsun'da okul ihtiyacımız yok. Ancak Samsun büyür ve göç alırsa okul ihtiyacı ortaya çıkar. Şuan yeni okul binası yapmayacağız. Arkadaşlar bu okullarımızda eğitim gören çocuklarımızı vatana, millete ve hayata iyi hazırlamaktır. Samsun bence burada çok önemli bir pozisyon alabilir ve Türkiye'ye önderlik yapabilir." dedi.  

     Sayın Valimizin konuşmasının ardından toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

     Toplantıya ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İlçe kaymakamları, iş insanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

     Güçlü yarınlar için 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına yönelik gelişimleri için küçük ölçekli pilot uygulama için belirlenen ilkokul ve ortaokullarda kurulacak Tasarım-Beceri Atölyeleri 21.yüzyıl becerileri, yükseköğretim alanları ile bilim, sanat, kültür, spor ve yaşam becerileri odaklı olarak değerlendirilmiş ve 5 alanda 10 atölye modeli ortaya çıkarılmıştır. Ortaöğretim kurumlarında Bilim ve Kültür-Sanat alanlarında 2 Tasarım-Beceri Atölyesi kurulması planlandı.

  

Temel Eğitim Okullarında Kurulacak Atölyeler:

1-Fen,Teknoloji, Matematik ve Mühendislik (FeTeMM) Atölyesi

2- Yazılım ve Tasarım Atölyesi

3- Görsel Sanatlar Atölyesi

4- Ahşap ve Metal Atölyesi

5- Müzik Atölyesi

6-Drama ve Eleştirel Düşünce Atölyesi

7- Yaşam Becerileri Atölyesi

8- Tabiat ve Hayvan Bakımı Atölyesi

 

Ortaöğretim Okullarında Kurulacak Atölyeler:

1-Bilim Atölyesi

2- Kültür  ve Sanat Atölyesi

     Atölyelerin kurulmasında dezavantajlı okullar öncelikli olmak üzere fiziki mekanları uygun olan ve okulun öğrencilerinin için en çok ihtiyaç duyacağı, öğrencilerde okul aidiyeti oluşturacak, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkaracak ve geliştirecek, sosyal başarılarını (azim, sabır, merak, empati, paylaşma, grup çalışması vb.) artıracak, karakter eğitimine katkı sağlayacak dolaylı olarak da akademik başarısına katkı sağlayacak atölye belirlenmesine özen gösterildi.

     İlimizde 17 ilçemizde Temmuz-Aralık 2019 tarihlerinde(1.Etap) 100 Atölye, Ocak-Haziran 2020 tarihlerinde(2.Etap) de 100 Atölye Kamu kurumları, belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları, iş adamları, sanayiciler ve hayırseverler işbirliğinde kurulması planlandı. Bakanlığımızca Atölye teknik şartnameleri standartları hazırlanmış olup https://samsun.meb.gov.tr/tba.rar linkinde yer almaktadır.

 

03-07-201903-07-201903-07-201903-07-201903-07-201903-07-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.