SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun’da Öğretmenlere Kodlama Eğitimleri Başladı

Samsun’da Öğretmenlere Kodlama Eğitimleri Başladı

            Samsun’ da Öğretmenler Samsun Öğretmen Akademisi ile KODLASAM projesi kapsamında kodlama eğitimleri alıyor.

            Öğretmenlere verilen Kodlama Eğitimleri öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek ve gelişen dünyadaki yeni eğitim yöntemleri konusunda öğretmenleri bilgilendirmek amacıyla oluşturulan “Samsun Öğretmen Akademisi Projesi” kapsamında veriliyor.

            İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimizi, bilgisayar kullanım becerileriyle donatıp tüketen değil üreten bireyler haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede; teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlamayı, yenilikçiliği ve girişimciliği öğreterek, sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar üretebilen ve pazarlayabilen bir nesil yetiştirmek için ilimizdeki 17 ilçenin tamamına birer tane robotik kodlama atölyesi açmayı planlıyoruz.

            Bu atölyelerde öğrencilerimize 3D Tasarım (Mekanik Tasarım), Algoritma, Blok Tabanlı Kodlama, Metin Tabanlı Kodlama ve Robotik eğitimler verilecek. 5,6,7, ve 8. sınıf öğrencilerimiz ile Ortaöğretim 9,10 ve 11. Sınıf öğrencilerimiz bu eğitimlerden yararlanabilecekler.  Bu kapsamda önce öğretmenlerimize eğitimler aldırıyoruz. Eğitimler Samsun Öğretmen Akademisi kapsamında veriliyor. Bu eğitimleri alan öğretmenlerimiz aynı eğitimleri kendi ilçelerinde hizmetiçi eğitim kapsamında açarak bu çalışmaların yaygınlaştırılmasını sağlayacaklar.” dedi.

            Bu yıl ortaokullarda 5 ve 6.  sınıflarda zorunlu olan kodlama dersi, 7 ve 8. sınıflarda ise seçmeli olarak veriliyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı döneminde ise lise düzeyinde de kodlama dersi verilmesi planlanıyor. Kodlama, bilgisayarlara bir işlemi yerine getirmeleri için izlemeleri gereken yolu adım adım yazılan komutlarla anlatmak olarak tanımlanıyor. Telefonlardan araba göstergelerine, bilgisayarlardan termostatlara kadar birçok cihazın içindeki yazılımlar, yazılımcıların yazdığı kodlar sayesinde çalışıyor. Öncelikle bilgisayarlara adım adım komut verme mantığının kavranması üzerinde duruluyor.

03-04-201803-04-201803-04-201803-04-2018

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.