SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun Okuma Vakti' nin Yeni Hedefi 1 Milyon Kitap ile Binlerce Kütüphane

Samsun Okuma Vakti' nin Yeni Hedefi 1 Milyon Kitap ile Binlerce Kütüphane

        Samsun Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "Samsun Okuma Vakti" projesi kapsamında başlatılan "Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap" etkinliği ile kentin çeşitli noktalarında merkez, mini ve mobil kütüphaneler oluşturulması hedefleniyor

Valimiz Sayın Osman Kaymak ile İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, 10.02.2020 Pazartesi günü saat 14.00'te Valiliğimiz Himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan 'Samsun Okuma Vakti' Projesinin 3. Yılında Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen 'Samsun Okuma Vakti Kütüphaneleri' tanıtım törenine katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise üçüncü yılına giren "Samsun Okuma Vakti" projesinin nesillerin dünyasında fark yaratmak için çıkılan bir gönül seferberliği olduğunu vurgulayarak, "Yerel bir hareket olarak başlayan proje bugün geldiğimiz noktada ulusal bir hüviyet kazanarak tüm yurtta tanınır hale gelmiştir. Çalışmalarımızın somut hedefleri olarak belirlediğimiz, bir gezici kütüphane, bir merkez kütüphane, 100 taşınabilir kütüphane bin mini kütüphane bir milyon kitap şehrimizin kitaba ve aydınlanmaya olan bakış açısını değiştirecek nitelikte adımlardır." diye konuştu.

         Esen, "Her Yere Kitap Her Yerde Kitap" etkinliği ile sanatçılar, yazarlar, akademisyenler ve milletin nezdinde benimsenerek markalaşan projenin, nihai amacına birlik ve dayanışma sayesinde ulaşacağını vurguladı. Proje kapsamında gerçekleşen hedeflerden de bahseden Esen, şunları kaydetti: "Aileler, tablet ve telefonları bir kenara bırakarak her akşam saat 20.00'de kitap okumaya başladı. İlimizde ve ülkemizde büyük ses getiren 'Samsun Okuma Vakti' projesi ile il genelinde kütüphanelere kayıt olan öğrenci ve veli oranları artmış, okullarımızda okunan kitap sayılarında önemli artışlar görülmüştür. Yine okullarda ve mahallelerde okuma meclisleri kurulmuş okunan kitapların paylaşımları yapılmaya başlanmıştır. Kitap okuma oranlarında yüzde 90 artış sağlandı. 427 bin 543 okuyucu il genelindeki 14 kütüphaneden yararlandı. Kütüphanelerden ödünç alınan kitap sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 10,3'lük artışla 177 bin 953 oldu. Kütüphanelere kayıtlı üye sayısı ise yüzde 30,6 artarak 74 bin 685 oldu" dedi.

         Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, "Çok kıymetli misafirler, Samsun Okuma Vakti programına hoş geldiniz. 3 yıl önce benimde Samsun'a gelişimin ilk günleri idi. O zaman Samsun Okuma Vaktini başlatmıştık. Bugüne kadar bu proje başarıyla uygulandı. Arkadaşlar her zaman söylüyoruz. Eğitim en önemli meselemizdir. Nerede bir sorun varsa temeline indiğimizde orada bir eğitimsizlik olduğunu görüyoruz. Eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığının ve okul müdürlerinin yapacağı iş değil. Bütün toplumun katmanları içselleştirip herkes bu işe sahip çıkarsa o zaman bir sonuç alırız. Ben gerçekten Samsun Okuma Vakti projesinin gelişimini görmekten son derece memnunum. Bir söz vardır. Marifet iltifata tabidir. İnsanlar destek olur, kucak açar ve sahiplenirse iş gerçekten büyür, gelişir ve güzelleşir. Şahsen ben bu güzellikleri görmekten son derece mutluyum. Bu projenin bu aşamaya gelmesinde büyük emek veren İl Milli Eğitim Müdürümüz, öğretmen arkadaşlarımız, okul müdürlerimiz ve proje birimindeki arkadaşlarımız büyük bir gayret sarf ediyorlar. Samsun'da Türkiye'ye örnek işler çıkarıyoruz. Ben herkese bu anlamda çok teşekkür ediyorum.

Samsun Okuma Vakti projemize yeni bir boyut kazandırıyoruz. Artık 'Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap' diyerek okunmuş kitapları başkaları tarafından okunmasını sağlamak üzere bugünden itibaren kitap bağışlama kampanyasını başlatıyoruz. Bu toplanan kitaplarla ilimizde 1 gezici kütüphane, 1 merkez kütüphane, 100 mobil kütüphane, 1.000 mini kütüphane kuracağız. Bundan da çok umutluyuz. Ben Samsun'da ki öğretmenlerime, öğrenci kardeşlerime, kurumlarıma ve STK'lara güveniyorum. Samsun bir İlkadım kenti, ilklerin şehri, önder ve rehber kenttir. Biz projeyi başlattıktan sonra diğer illerde de başlatıldı. Bundan dolayı çok mutluyuz. Bir şeyi isteyerek ve samimiyetle yaparsanız, daha sonra bu güzellikler paylaşılıyor ve büyüyor. İşte bu güzellik ve iyiliğin gelişmesine sebep olan bu ekibin başında olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum. Kitap okumanın benim mesleki kariyerimde çok büyük katkısı var. Bayburt'ta okulda okurken bir öğretmenim şunu söyledi. İstanbul'da ki arkadaşlarınla yarışmak istiyorsan çok kitap okuman lazım dedi. Bu okuma sayesinde bugünlerime geldim.

Çocuklarımızın bazıları kitap okuyor, bazıları okumuyor. Bilgisayar, televizyon ve cep telefonun başından kalkmayan çocuklarımız var. Çocuklarımıza kitap okumayı küçük yaşlarda vermemiz gerekiyor. Buradaki iş aileye düşmektedir. Ailecek kitap okumaz isek sadece çocuğumuza sen kitap oku denirse olmaz. Teşvik anlamında kitap okuma birlikte yapılmalıdır. Akşam saat 20.00 olduğu zaman okuyabildiğimiz kadar birlikte kitap okuyalım. Çocuklarımıza iyi bir örnek olacaksak nasihatten ziyade hayatımızla ve yaşantımızla örnek olmak durumundayız. Mutlu, huzurlu ve kalkınmış bir toplum için eğitim sorunlarını çözmek durumundayız.

Arkadaşlar güzel bir şey varsa onu hemen ödüllendirmeliyiz. Bu tür projelerle ve akademik başarının artırılmasındaki çalışmalarla emsallerine göre farklı bir çalışma ortaya koyan kim varsa anında onu ödüllendirmeyi kendime prensip almış birisiyim. Güzel işler yaptığınız müddetçe Valilik olarak yanınızda olacağız. 1 milyon hedef koyulan kitabı inşallah aşacağız. 'Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap' projesinin ülkemize, Samsunumuza ve çocuklarımıza başarı ve güzellikler getirmesini diliyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından 'Samsun Okuma Vakti' projesinin üçüncü yılına özel hazırlanan pasta Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından kesildi.

Tanıtım törenine ayrıca, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcıları Hasan Balcı ve Mehmet Aktaş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

11-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-2020

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.