SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun Maarif Hareketi Aralık Ayı İl Eğitim Yürütme Kurulu (EYK) Toplantısı Alaçam İlçemizde Yapıldı

Samsun Maarif Hareketi Aralık Ayı İl Eğitim Yürütme Kurulu (EYK) Toplantısı Alaçam İlçemizde Yapıldı

Samsun Maarif Hareketi Aralık Ayı İl Eğitim Yürütme Kurulu (EYK) Toplantısı Alaçam İlçemizde Yapıldı            

 İlimizin eğitim açısından genel durumunu tespit etmek, iller arasındaki başarısını belirgin hale getirmek, model bir il olmasını sağlamak ve ilimizdeki eğitim kurumlarında bütüncül bir anlayışla eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan “Samsun Maarif Hareketi” Projesi kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin  katılımıyla İl Eğitim Yürütme Kurulu toplantısı Samsun Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda aşağıdaki gündem maddeleri ile yapıldı.

 

İL YÜRÜTME KURULU (EYK) TOPLANTISI GÜNDEM MADDELERİ

1.        Açılış ve Yoklama

2.        İlçelerde gerçekleştirilen İlçe EYK’larda görüşülen konularda bilgi verilmesi 

3.        Samsun Maarif Hareketi değerlendirme kriterlerinin paylaşılması.

4.        Adım Adım Başarı Projesi kapsamında il genelinde uygulanan YGS kazanım değerlendirilmesi sınavlarının analizinin yapılması.

5.        Karne törenlerinin kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirilerek okumanın özendirilmesi

6.        İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından Ölçme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü KDS analizlerinin sunulması

7.        Kasım ayı EYK sonrası TEOG sınavı için ilçelerde yapılan çalışmaların paylaşılması.

8.        ÖSYM tarafından yayınlanan Açık Uçlu Soru örneklerinin paylaşılması.

9.        Destekleme yetiştirme kursları öğrenci devamsızlıklarının ve memnuniyet durumlarının görüşülmesi.

10.     Samsun Maarif Hareketi ile ilgili varsa yaşanan sorunların görüşülmesi ve çözüm yollarının bulunması

11.     Sosyal Medyanın etkili ve eğitimin amacına uygun kullanılmasının görüşülmesi.

Toplantıya AR-GE biriminden Ahmet YILDIZ ın Maarif Hareketi Değerlendirme Kriterleri,PİSA, TİMMS sınavları değerlendirme raporlarına dair sunumuyla, ERG ve TEDMEM e ait Eğitim İzleme Raporlarının tanıtımıyla başlandı. KDS sınav sonuçlarına dair il analizleri paylaşıldı. Samsun RAM Müdürü Ali Cengiz CİĞERCi, OKULDAYIM projesi ile ilgili , okul terk oranları ve öğrencilerin devamsızlık oranları ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

            Açılış konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN, “Samsun Maarif Hareketi, hepinizin bildiği gibi sistematik bir performans sistemidir ve Samsun’un eğitim kalitesini  yükseltmeye dair çalışmalarda, performansını yükselttiğini görmekten mutluluk duyduğunu , bu vesileyle hep birlikte gayretle çalışmaktan,velisi, öğrencisi, öğretmeni, okul müdürü, şube müdürü,  İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileriyle birlikte Maarif Hareketine gönül veren tüm camiayı  kutladığını belirtti. 

                 Maarif Hareketiyle birlikte tüm okullarda var olan potansiyelin en yüksek verimle kullanılmaya başlandığını, bunu okul ziyaretlerinde bizzat gördüğünü belirtti.

                Samsunda Eğitim Öğretimin kalitesinin arttırılması için başlatılan Maarif Hareketi çalışmalarının, hep birlikte , ortak akılla, yaşanan sorun ve aksaklıkların iyi niyetle giderilmeye çalışılarak daha iyi noktalara gelineceğine inancının tam olduğunu belirtti.

                Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler için oluşturulan kriter alanlarında;

 -          Akademik Başarı

-          Projeler

-          Kitap Okuma Çalışmaları

-          Sportif Faaliyetler

-          Kültür - Sanat Faaliyetleri

-          Değerler Eğitimi

-          Rehberlik Hizmetleri

-          Okul Aile İşbirliği

-          Yönetici/Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Durumu

-          Diğer Çalışmalar

Yapılan çalışmaların göz doldurduğunu, her okulun kendi çevre şartları, bulundukları yere göre, ürettikleri çözümlerle kendi eğitim öğretim kalitelerini yükselteceklerini, kimseden mucize beklentisi içinde olmadıklarını ifade etti.

Maarif Hareketiyle Adım Adım Başarı portalının kullanımının arttığını, Ölçme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Kazanım Değerlendirme Sınavlarının okullarımızda yapılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Maarif Hareketinin okullarda yapılmakta olan eğitim öğretim çalışmalarının ölçülebilir somut verilere dayalı olarak okul karnelerinin oluşacağını, nasıl ki Milli Eğitim Bakanlığımız Samsunun Eğitim Karnesini çıkartıyorsa,2019 strateji belgesine göre illerde yapılan çalışmaları görüyorsa,  bizimde Maarif Hareketi ile okul temelli olarak mevcut durumumuzu görebileceğimizi, bir önceki yılla kıyaslayarak bir sonraki yılı planlayabilmemizi kolaylaştıracağını ifade etti. Maarif Hareketi asla bir yarış, rekabet değil, birlikte hep birlikte paylaşım ve gelişim hareketidir dedi.

Toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin toplantı gündemi ile ilgili sunumlarıyla devam etti ve iyi niyet ve çalışmalarda başarı dilekleriyle toplantı sona erdi.


 

30-12-201630-12-201630-12-201630-12-201630-12-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.