SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Uzaktan Eğitim Süreci Evimiz Okulumuz Ve Ramazan Günlüğü Çalışmaları

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Uzaktan Eğitim Süreci Evimiz Okulumuz Ve Ramazan Günlüğü Çalışmaları

      Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 salgını süresince Milli Eğitim Bakanlığı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim uygulamasına başlamış olup, öğrenciler eğitimlerine TRT EBA TV kanalları ve EBA internet sitesi üzerinden devam etmektedirler. Çocuklarımızın evde kaldıkları bu süreçte, okul zamanında arkadaşları ve öğretmenleri ile yaptıkları etkinlikleri evlerine taşıyarak, daha verimli vakit geçirebilmeleri sağlamayı hedefledik. Bu sebeple Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak "Öğrenmeye devam ettiğimiz her mekân okulumuzdur." düşüncesinden hareket ederek, "Evde kalmaya ve evimizi okulumuz yapmaya devam ediyoruz" dedik. 

      20 Mart 2020 tarihinden itibaren "Evimiz Okulumuz" projesini başlattık. Bu çalışma kapsamında Bakanlığımızın yürüttüğü uzaktan eğitimlere ek olarak, çocukların evlerinde aileleriyle birlikte yapabilecekleri birbirinden güzel eğitimsel içerikleri üretmeyi ve bu içerikleri öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm velilerin ilgisine sunmayı hedefledik. Sadece izleyen veya hazır bilgiyi tüketen değil, aynı zamanda bilgiyi üreten toplum yetiştirme noktasında da adımlar atarak; içeriklerin üretilmesinde bizzat öğretmenlerin ve öğrencilerin görev almasını sağladık ve bu konuda destek olduk. Projede her gün; günün filmi, günün kitabı, günün masalı, günün oyunu, günün yaşam becerisi, günün deneyi ve günün sanal müze gezileri gibi çok sayıda başlıkta eğitici, öğretici ve aynı zamanda eğlenceli dijital içerikler ilgilenenlerin beğenisine sunulmaktadır.

      "Tatil değil uzaktan eğitim" sloganıyla başlatılan bu süreçte, öğrencilerin evlerinde sıkılmadan, aileleriyle birlikte güzel vakit geçirmelerine imkân sağlanmaktadır. Bu proje ile öğrencilerin de içerik üretmelerine fırsat verilmekte ve üretkenlikleri de desteklenmiş olmaktadır. Öğretmenlerden ve öğrencilerden gelen; deney, yaşam becerisi, masal ve oyun gibi içerikler incelenerek, Samsun Akademi internet sitesinden ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Youtube kanalından paylaşılmaktadır.

      24 Nisan 2020 tarihinden itibaren ise, Evimiz Okulumuz çalışmalarına ek olarak, Ramazan ayının girmesiyle birlikte, müdürlümüz bünyesinde Ramazan günlükleri hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılmaya başlanmıştır. Bu ayın manevi atmosferini evlerinde yaşamak isteyen ailelerimize ve çocuklarımıza yönelik hazırladığımız günlüklerde dini ve kültürel değerlerimize ait içerikler paylaşılmaktadır. 

      İçerikler hazırlanmasında, İHL Meslek Dersleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, Okul Öncesi Eğitimi ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden oluşan bir eğitimci kadrosu görev almaktadır. Ayrıca öğretmenlerimizden gelen etkinlik ve içerik önerileri de incelenerek uygun görüldüğü takdirde günlüklere eklenebilmektedir. Hazırlanan her bir günlük, Milli Eğitim Bakanlığı'nın değerler eğitimi yönergesi ve öğretim programlarında yer alan kök değerler üzerinden planlanmaktadır.

      Ramazan günlüklerinde yer alan başlıklar ise şöyle:

Günün duası, 

Esmaü'l-Husna'dan bir isim, 

Bir ayet-Bir hadis, 

Değer köşesi, 

Bir ramazan kavramı, 

Bir ramazan hikayesi, 

Haydi etkinlik yapalım! 

Günün bilmecesi, Günün Mânisi, 

Görev sende! Bunu yapabilirsin

Bir iyilik yapmak istesen ne yapardın?

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.