SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun’ da Öğrencilere LGS Tercihleri İçin Danışmanlık Merkezi Desteği

Samsun’ da Öğrencilere LGS Tercihleri İçin Danışmanlık Merkezi Desteği

         Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin tercihlerinde daha başarılı seçimler yapmak amacıyla Tercih Danışmanlık Merkezleri Kurdu.

         İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen “tercih süresince öğrencileri yalnız bırakmadıklarını kaydederek yapılacak tercihlerde, öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerleri doğrultusunda başarılı olabilecekleri alanlara yönlendirmek için danışma merkezleri kurduklarını aktardı. Şehrin merkezinde bulunan alışveriş merkezleri de dâhil olmak üzere toplam 111 tercih danışma merkezi kurulduğunu belirten Esen,  tercih süresince hizmet verecek olan danışma merkezleri, alanında uzman öğretmenlerin rehberliğinde öğrencilerin geleceklerine yön verirken daha başarılı seçimler yapmalarına yardımcı olacak” dedi.

         Özel Ortaöğretim Kurumlarının kayıt işlemleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ve kayıtların tamamlanması 27 Haziran -  13 Temmuz arasında gerçekleştirilecek. 2 - 13 Temmuzda yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak. 30 Temmuz da ise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ilan edilecek. 6-10 Ağustos´ta birinci, 13-17 Ağustos´ta ikinci, 27-31 Ağustos´ta üçüncü, 3-06 Eylül´ de dördüncü nakil tercih başvuruları yapılacak. 10-14 Eylül´de yatılılık başvuruları alınacak.

         LGS sınavına katılım sağlayan öğrenciler için merkezi yerleştirme, Fen Liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin Anadolu Teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

         Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.

29-06-201829-06-201829-06-2018

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.