SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliğinde Hayata Geçirilecek 6 Eğitim Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliğinde Hayata Geçirilecek 6 Eğitim Projesinin Tanıtımı Yapıldı

              Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon'da düzenlenen tanıtım toplantısında Samsun'da faaliyete geçecek "Spor Şehri Samsun", "Sınav Yolunda Anlayarak Uzun Okuma", "Bir Hazinedir Şehri Samsun", "Medeniyet Okumaları", "Meslek Edindirme Kursları", "Derse Katıl, Soruyu Bil, Hediyeni Kazan" adlı projelerin tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısı ilk olarak kürsü konuşmaları ile başladı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İdris Akdin, projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

            Sonrasında konuşan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, "Büyükşehir Belediyesi ile birlikte eşgüdüm içerinde yürüteceğimiz bir dizi projenin tanıtımını yapıyoruz. Bunun bir paydaşı olmak beni son derece mutlu ettiğini ifade etmek istiyorum. Okul öncesinden ilkokula, ortaokula, liseye oradan da yetişkin eğitimine hatta yabancıların eğitimine kadar bir dizi düşünce sadece düşünce bazında kalmayıp bizzat uygulama alanına girdiğinin bir müjdesidir aslında bugün. Okul sadece dört duvardan ibaret bir alan değil. Okul aslında yaşamın bütün renklerini barındıran canlı bir mekanizma" dedi.

             Sıfırdan 70'e bütün insanların hayatı için eğitimin çok önemli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şöyle devam etti: "Burada yapılacak olan her aktivite, olumlu faaliyet topyekun 1 milyon 350 bin insanımızı nitelik kazandıran hayatta çok daha verimli hale getiren alandır. Bununla ilgili bir dizi proje yapıyoruz. Bu projeler can alıcı projelerdir. Milli Eğitim camiamızı Samsun'da tebrik ediyorum. Türkiye'de en iyi şehirlindesiniz. Bu durum Milli Bakanlığı tarafından biliniyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra birinci önceliğimi hep eğitim olacak. Bütün okullarımıza mahallenin çocuk ve ailesiyle birlikte buluşturan okulu oranın merkezine alan bir konuma getirmek zorundayız. Çocuğumuzla beraber biz de eğitileceğiz. Ruhen ve bedenen daha sağlıklı olma, merkez haline dönüştürmek durumundayız. Bu okullarımızı birbirimizi saymada, sevmede, tanımada birliğimiz beraberliğimiz ve milli manevi değerlerimizi arttırmada, geliştirmede nitelikli hale getirmek zorundayız. Uzaktan eğitimi çok önemsiyoruz. 'Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) TV' diye bir kanal kurduk. Bunu şehrimizin insanlarına hizmet aracı ve merkezi mekanizması olarak hayata geçiriyoruz. İmkânı olmayan, kırsal mahalle nerede olursa olsun öğrencilerimizin bu programı izlemeye yardımcı olacak şekilde bir gayreti başlatıyoruz. Bir tek öğrencilerimizle ilgili değil, Samsun Büyükşehir Belediye TV'yi bu alanda 7 70'e herkese ulaşan bu konuda çok önemli yayın ve iletişim merkezi haline getirmeyi planlıyoruz" dedi.

             Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün faaliyete geçireceği projeler şunlar: "Spor Şehri Samsun": Bu proje ile Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "Spor Alanlarının Verimli Kullanılması" protokolü ile süregelen projelere paralel olarak Spor Kenti Samsun olma yolunda belirlenen tüm alanlarda, kaynakların etkin ve verimli kullanılması suretiyle planlı çalışmalar sürdürülürken eğitim hizmetlerinin ve spor faaliyetlerinin niteliğini arttırmak, sporun tabana yayılması ve sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmak, spor ve olimpiyat şehri Samsun'un çocuk ve gençlerini Türk sporuna kazandırmak amacıyla kapsamlı faaliyetler yürütülecek.

            "Sınav Yolunda Anlayarak Hızlı Okuma:" Bu proje ile Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "Anlayarak Hızlı Okuma" projesi protokolü ile ise ortaokul 8. sınıf ve ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinin başarısında artış sağlamak, öğrencilerin dikkatlerini güçlendirmek, konsantrasyonlarını yükseltmek, okudukları metinleri daha kısa sürede daha yüksek oranda anlamalarını sağlamak ve projeye katılan dikkat eksikliği ve disleksi tanısı olan öğrencilerin dikkatine olumlu yönde katkı sağlamak amaçlanmış olup, projeye katılan öğrencilere "Dijital Eğitim Platformu" uygulanacak.

            "Bir Hazinedir Şehri Samsun": Bu proje öğrencinin insan, şehir, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi kavrayarak kendi yaşadığı şehri, imkân ve zenginlikleri gibi özelliklerinin yanı sıra mekân ve zaman ilişkisi bağlamında da keşfetmesi ve tanıması; yaşadığı şehrin soyut ve somut kültürel değerlerini tanıması, tarih içerisinde şehrin değişim, dönüşüm ve sürekliliğini algılayıp kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasını fark etmesi, birlikte yaşama kültürü edinerek kültürel etkinliklere katılması ve sonunda geçmişle gelecek arasında bağ kurması amaçlıyor.
            "Medeniyet Okumaları:" Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Aziz Atik Fen Lisesi, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi tarafından uygulanacak olan "Medeniyet Okumaları" projesi ile bir toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eden özelliklerine odaklanılacak.
"Meslek Edindirme Kursları": Bu projeyle Samsun'da faaliyette bulunan sektörlerde ihtiyaç duyulan ara eleman ihtiyacını karşılayarak, istihdam artışını sağlamak, gençlerin iş hayatında ihtiyaç duyacakları bilgi, birikim ve donanımlarını arttırmak amacıyla Halk Eğitim Merkezleri ve meslek odaları ile iş birliği yaparak, ahşap doğrama, CNC operatörlüğü, ahşap doğrama montajı, sıhhi tesisatçılık, elektrik pano montajı, asansör bakım onarımı, temel metal şekillendirme, hasta ve yaşlı bakımı ve ayakkabı üretimi gibi alanlarda modüler programlar ve kurslar düzenleyerek elemanyardımcı eleman yetiştirilmesi sağlanacak.

           "Derse Katıl, Soruyu Bil, Hediyeni Kazan" adlı projeyle ise Büyükşehir Belediyesi koordinasyonu ve ilde faaliyet gösteren özel okulların ücretsiz öğretmen desteği ile 8. sınıf öğrencilerimize, SBB TV üzerinden sınava yönelik hazırlık dersleri verilecek. Bu sayede pandemi sürecinden olumsuz etkilenen eğitim faaliyetlerine katkı sağlamak ve ek ders, kurs gibi imkanları olmayan öğrencilerin sınava yönelik bu ihtiyaçlarını karşılayarak fırsat eşitliğinin sağlanması amaçlandı.

            Tanıtım toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

08-01-202108-01-202108-01-202108-01-202108-01-202108-01-2021

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.