SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol İmza Töreni Gerçekleşti

Samsun Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol İmza Töreni Gerçekleşti

27.12.2016 Salı günü saat 11.00’de, Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen Samsun Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapımı ile ilgili protokol imza töreni yapıldı. 


İlimiz Tekkeköy ilçesi eski Kutlukent Belediye Binasının okula dönüştürülerek, 12 derslik ile 2 atölye ve 3 laboratuvardan oluşmak üzere Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yapımı protokol imza töreni yapıldı.
       
Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında, “Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği’nin ilimizde kırk civarında firması var. Bu firmalarla beraber sektörü Samsun’da nasıl geliştirebiliriz, istihdamı geliştirmek için neler yaparız gibi medikal sektörle ilgili uzun zamanlı çalışmalarımız vardı. Eski Gar binasını aldık. Etrafını çevirdik ve orayı cerrahi aletler müzesi yapmayı planlıyoruz. Oradaki çalışmalarımızın proje aşaması bitti. İhaleye çıkacağız ve eski gar binasının medikal sektörünün canlı müzesi olmasını arzuluyoruz. Orada küçük bir alanda sembolik olarak üretim de yapacağız. Üretilenler hediyelik eşya tarzı da olabilir.

Biz Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettiğimizde Samsun´da yapılan çalışmanın sadece Türkiye´yle sınırlı olmadığını, yurt dışına çok ciddi biçimde ihraç edildiğini söyledik. Ben kendilerine bir Medikal Aletler ya da Cerrahi Aletler Meslek Lisesi açalım demiştim. Milli Eğitim Bakanımız da, ´Hemen açıyoruz. Siz yer bulun yıl sonunu beklemeyin. Müfredatı da siz belirleyin´ dedi. Bizde o heyecanla,  geldik arkadaşlarla bir toplantı yaptık. 

Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte  en son protokol aşamasına geldik. Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM) ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bununla ilgili çalışmalar yapacak. 2017-2018 eğitim yılında ise Medikal Aletler Meslek Lisesi´ne öğrenci alacağız. Çocuklar 4 yıllık dilimde eğitimlerini tamamlarken, bir yandan da sanayicilerimizin yanında üretime katılacaklar. Onlara banka hesabı açtıracağız. Çalıştıkları zaman dilimi ile ilgili hesaplarına para yatırılacak. Çocuklar okulu bitirdikten itibaren mütevazi de olsa belki kendilerine iş yeri kuracaklar.  Bu eğitim sistemimin ilk kademesidir, dedi.  

Konuşmaların ardından Samsun Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolü, Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet AYDEMİR ve İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN arasında imzalandı.
       
Protokol imza töreninde, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY ve sektör temsilcileri de katıldı.

28-12-201628-12-201628-12-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.