SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sağlıklı Nesiller için Etkili Medya Okuryazarlığı” Projesi Kapsamında Letonya Ekibi Samsun´da

“Sağlıklı Nesiller için Etkili Medya Okuryazarlığı” Projesi Kapsamında Letonya Ekibi Samsun´da

SAMSUN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- LETONYA DAUGAVPILS BELEDİYESİ

2014-1-TR01-KA201-013137

“SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN ETKİLİ MEDYA OKURYAZARLIĞI”

            Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Erasmus+ Karma Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında başvurmuş olduğu “Sağlıklı Nesiller için Etkili Medya Okuryazarlığı” adlı proje kabul görmüş ve 91.950 Avro hibe almaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda tüm Türkiye’de 189 başvuru olmuş yalnızca 7 (yedi) İl Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi onay görmüştür. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülecek proje kapsamında Letonya’nın Daugavpils Belediyesi ve Daugavpils Üniversitesi ile Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 19 Mayıs Üniversitesi ve yerel ortak kurumlar, Medya Okuryazarlığı konularında ortak çalışma yapacaklar ve okullar için Medya Atölye çalışmalarının olduğu faaliyetler yürütülecektir.

Televizyon karşısında en hassas ve etkiye en açık grubu oluşturan çocukların ekranda izlediklerini, “gerçeklik” ve “kurgu” bakımından ayırt etme becerisini de kazanacakları medya okuryazarlığı dersinde, medyanın olayları ve olguları nasıl ve neden belli yönleriyle yansıttığı çocuklara anlatılacak ve insanımız ilköğretim çağından başlayarak medyaya eleştirel bakabilen, bilinçli alıcılar olarak yetiştirilecektir. Proje kapsamında pilot okullarda akademisyenler tarafından hazırlanacak program kapsamında Medya Okuryazarlığı Eğitimlerinin yapılacağı atölyeler oluşturulacaktır. Eğitim programını ve Atölye önerisini hazırlayan akademisyenler dersleri işleyecek öğretmenlere dersleri nasıl işleyecekleri, atölyeyi nasıl kullanacakları, medya üretimi ve okuması alanlarında eğitim vereceklerdir. Proje süresince iki ülke arasındaki uygulama farklılıkları ve tecrübelerin paylaşılacağı ve proje çıktılarının değerlendirileceği karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında ilk ulusötesi ziyaret Letonya ekibinin Samsun’a gelmesiyle başlamış bulunmaktadır.Letonya ekibi, proje koordinatörü ve proje ortağı yerel kurum temsilcisi 6 kişiden oluşmaktadır;

1.   Līvija Jankovska- Proje Koordinatörü

  1. Pēteris Dzalbe- Daugavpils Belediyesi, Belediye Başkan Yrd.
  2. Jevģenijs Kružkovs- Daugavpils Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölüm Başkanı
  3. Mečislavs Truskovskis- Daugavpils Sağlık Lisesi Bilişim ve Halkla İlişkiler uzmanı
  4. Romāns Samarins- Dinaburg Media Group, yayımcı
  5. Edgars Pudulis-  Daugavpils Sağlık Lisesi, Bilişim Uzmanı 

 5 günlük program; kurum ziyaretleri, proje toplantıları ve kültürel gezilerden oluşmuştur. Projenin Letonya koordinatörü Sayın  Līvija Jankovska “Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile medya-okuryazarlığı gibi çok önemli ve hassas bir proje yürütüyor olmaktan çok memnunuz. İki yıl sürecek olan bu ortaklık sayesinde hem Samsun-Letonya arasında bir dostluk köprüsü oluşturacak hem de öğrencilerimizi medyanın olumsuz etkilerinden koruyacak, onların bilinçli medya-okuryazarı olmaları adına önemli somut çıktılar ve kazanımlar edinmiş olacağız. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne böyle güzel bir projede bize birlikte çalışma fırsatı verdiği ve üstün misafirperverlikleri için tüm Samsunlu ortaklarımıza ekibim ve kendi adıma teşekkür ediyorum” Dedi.  Letonya heyetini makamında Kabul eden ve ayrıca veda yemeğinde ve sertifika töreninde de bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aytekin Girgin “Letonya delegasyonunu şehrimizde ağırlamaktan ve medya-okur yazarlığı gibi çok hassas ve önemli bir konu üzerinde birlikte proje yürütecek olmaktan çok memnunuz. Proje sayesinde hem iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri gelişecek, hem de öğrencilerimiz bilinçli medya okuryazarı olma yolunda farkındalık kazanmış olacaklardır.Projeyi hazırlayan Ar-Ge ekibimizi  tebrik ediyor ve ortak okul ve kurumlara da katkı ve desteklerinden dolayı  teşekkür ediyorum. “dedi.

 

letonyaletonyaletonyaletonya


Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.