SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Samsun İçin Okuma Vakti Etkinliği Tanıtıldı"

"Samsun İçin Okuma Vakti Etkinliği Tanıtıldı"

     İlimizde okuma oranını artırmak ve okuyan bir nesil yetiştirmek amacıyla Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen “Oku Anla Yaşa” projesi kapsamında düzenlenen “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği Tanıtım Programı gerçekleştirildi.

     Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ve 1,5 yıldır Samsun’daki bütün okullarımızda uygulanmakta olan “Oku Anla Yaşa” projesi ile çocuklara kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını kazandırmak için çeşitli etkinlikler yapıldı. Artık projenin ikinci ayağı olan evde de kitap okuma çalışmaları il genelinde başlatılıyor. “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile her akşam 20.00’de anne baba, çoluk çocuk herkesin televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okuması amaçlanıyor.

     Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak projenin kendine özgü jenerik müziği ile tanıtımı gerçekleştirildi.

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN programda yaptığı konuşmasında; 

     “ Her anne baba, her çocuk kitap okumanın önemli olduğunu bilir. Ancak kitap okumanın önemini bilmeyle kitap okuma arasında büyük uçurumlar vardır. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ülkemizde kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayırıyoruz. TV izlemeye 6 saat, internete bağlanmaya ise günde 3 saat ayırıyoruz. Kitap okumak, ihtiyaç listemizde 235. sırada yer alıyor. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında %21 ile Fransa ve İngiltere gelmektedir. Bu ülkeleri %14 ile Japonya izliyor. Ülkemizde ise kitap okuma oranı sadece binde bir. Okuma alışkanlığı bakımından dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer alıyoruz. Bu veriler bize televizyonu kapatıp kitap kapaklarını açmamızın zamanının çoktan geldiğini gösteriyor. Kitabı çocukların dünyasından sonra yetişkinlerin dünyasına da sokmamız, eğitimin kalitesi ve çocuklarımızın kitap okumayı sevmesi açısından kaçınılmazdır. Anne babalarını kitap okurken gören çocuklar kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanmaktadır. Anne babasının “kitap oku” cümlesi onda bir davranış değişikliği oluşturmazken yanında kitap okuyan anne babanın varlığı çocukta kitap okumaya karşı ilgi oluşmasını sağlamaktadır, çünkü çocuklar sözlerle değil gözlerle öğrenir.”

     Projeyi çok önemsediklerini belirten Valimiz Sayın Osman KAYMAK, "Okuma alışkanlığı noktasından öğretmenler ciddi mücadele veriyor. Ama çocuklarımız eve gittiğinde aynı karşılığı bulamıyorlar. Bunu bir toplum seferberliğine döndürmemiz gerekiyor. Bu projeyi bütün alanlara yaymamız gerekiyor” dedi.

     Tanıtım toplantısına; Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı.

     Çocuk, duyduğunu değil gördüğünü yapar. Bu düşünceden yola çıkarak Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında evlerde “okuma saati” çalışması yapılıyor.

     “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile Samsun genelinde kamu kurumları, özel kurumlar ve sivil toplum örgütleri ortak bir etkinlikte buluşacak. “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile her gün saat 20:00’de evlerde okuma meclisleri oluşmuş olacak.

Etkinlik, Valimiz Sayın Osman KAYMAK’ ın ilk twiti ile başlayacak;

     Etkinliğin başlama günü 08 Şubat 2018 saat 20.00 olarak belirlendi. Bu çalışmanın daha geniş kitlelere ulaşması ve il genelinde farkındalık oluşması için bir twitter etkinliği de planlanıyor. Etkinlik, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın 08 Şubat 2018 akşamı saat 20.00’de #samsunokumavakti hastagıyla atacağı ilk twit ile başlayacak. Etkinlik kapsamında birçok yazar, sanatçı, vatandaş videolar hazırladı. Bu videolar sosyal medyada paylaşılacak.

08-02-201808-02-201808-02-201808-02-201808-02-201808-02-2018

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.