SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaokul Öğrencilerine Yönelik X. TUBİTAK Bu Benim Eserim Samsun Bölge Sergisi Açılışı Yapıldı.

Ortaokul Öğrencilerine Yönelik X. TUBİTAK Bu Benim Eserim Samsun Bölge Sergisi Açılışı Yapıldı.

Ortaokul öğrencilerine yönelik X. TUBİTAK Bu Benim Eserim Samsun Bölge sergisi büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Açılışa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan YETİK, İl Milli Müdür Yardımcısı Aydın PEKER, TUBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İÇBUDAK ve çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Sergide İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan YETİK’ in teşekkür konuşmasından sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aydın PEKER, “Ülkemizin insan yetiştirme kapasitesini güçlendirmek, bunun için ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak, ülke genelinde bilimsel amaçlı etkinliklere ilgiyi, katılımı arttırmak, geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek için böyle bir çalışma yapıyoruz. Projedeki hedefimiz, 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak, temel bilimler olan matematik ve fen bilimleri alanlarında üreticiliğe teşvik etmek, öğrencilerin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak, öğrencilerin çalışmalarında bilimsel düşünce, yöntem ve teknikleri kullanarak bilgi ve beceri kazanmalarını sağlamak ve ülkenin geleceğini yönlendirecek, bilimsel alanlarda özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen, özgüveni gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Bu kapsamda Samsun Bölge Sergisi’nde Samsun, Giresun, Ordu, Tokat, Amasya, Sinop ve Kastamonu illerinden 1.064 proje bölge çalışma grubunca incelenerek 250 proje seçildi. Bu projeler TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca incelenerek 50 projeye indirildi. Bu projeler Samsun Bölge Sergisi’ne davet edildi. 7 ilden davet edilen bu 50 projemiz burada 5-6 Mayıs tarihlerinde sergilenecek ve matematikten 3, Fen bilimlerinden de 3 eser olmak üzere toplam 6 proje 2-4 Haziran tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline katılma hakkı kazanacak” dedi.

 

Konuşmaların ardından geleceğin bilim adamları tarafından hazırlanan bilim eserleri halkın ve bilime ilgi duyanların beğenisine sunuldu.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.