SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü kapsamında Nedime Serap Ulusoy MTAL ve Çarşamba MTAL' e 0 Km Otomobil Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü kapsamında Nedime Serap Ulusoy MTAL ve Çarşamba MTAL' e 0 Km Otomobil Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü kapsamında Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy MTAL ve Çarşamba MTAL atölyelerinde kullanılmak üzere Ford Otosan tarafından Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği aracılığıyla hibe edilen '0' km otomobillerin teslim törenleri, Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Ağar, protokol üyeleri, Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği üyeleri ve öğrencilerimizin katılımıyla her iki okulda ayrı ayrı gerçekleştirildi. 

Valiliğimiz himayelerinde Müdürlüğümüz ve Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında ilk olarak Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy MTAL'de düzenlenen araç teslim törende konuşma yapan Sayın Valimiz, "Mesleki ve teknik eğitimin milli ekonomimize ve iş dünyasına yetişmiş eleman hazırlaması bakımından hayati bir misyonu yerine getirdiğini ve mesleki eğitimin önünün açılarak teşvik edildiği bu dönemde çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe layıkıyla hazırlanması için Samsun'da tüm kurumlarımızın, yerel yönetimlerimiz ve iş dünyamızla iş birliği halinde hareket ettiğini dile getirerek, "İlimizde 55 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 18.231 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Bu liselerimizde 46 Mesleki Eğitim Merkezi programı uygulanmakta olup, 13.968 öğrencimiz eğitim-öğretim görmekte ve işletmelerde haftada 4 gün çalışmaktadırlar. Mezunlarla birlikte bu sayı 18 bini bulmaktadır. Bunun yanında ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatında büyük pay sahibi olan OSB'lerimiz de Mesleki Eğitim Merkezleri projesiyle eğitim alanında sorumluluk üstlenmektedir. Bu merkezlerde çocuklarımızın teori ile pratiği buluşturmasına katkı sağlamayı ve eğitimlerini tamamladıklarında hepsinin iş sahibi nitelikli gençler olmasını hedefliyoruz." dedi.

Okul Sanayi İş Birliği Protokolü'nün de bu anlamda önemli katkılar sağlayacağını düşündüklerini ve protokolle, otomotiv gövde ve otomotiv boya sektörünün ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünü yeni teknik ve yöntemlere dayalı olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Sayın Valimiz, "Bu protokol, iş gücü piyasasının mesleki eğitimin tüm süreçlerine dâhil edilmesinin güzel bir örneği olacaktır. Bu ve benzeri protokollerle mesleki eğitimin gelişmesi ve büyümesi gençlerimizin geleceğe daha güvenle bakmasına katkı sağlamaktadır. Böylelikle öğrencilerimiz hem iş gücü piyasasının talep ettiği beceri, yetkinlik ve yeteneklerle çok daha iyi donatılmakta hem de mezun olduktan sonra çok daha kolay istihdam edilebilmektedir. Protokol kapsamında Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerinde kullanılmak üzere hibe edilen '0' km otomobillerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Protokolün hazırlanmasında, uygulanmasında ve bugün teslim ettiğimiz araçların temininde emeği ve katkısı bulunanlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

26-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.