SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

(Model Birleşmiş Milletler) Konferansı Samsun´da Gerçekleştiriliyor.

Türkiye´de 2. kez Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi MUN Kulübü´nün düzenlediği MUN(Model Birleşmiş Milletler) Konferansı Samsun´da başladı. 
(Model Birleşmiş Milletler) Konferansı Samsun´da Gerçekleştiriliyor.

     5 bölge 9 il 22 farklı liseden gelen 140 öğrenci ve 20 öğretmen; Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği MUN konferansına katılıyor. Taflan 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde yapılan MUN konferansında 140 öğrenci, İngilizce ve Arapça olarak dünya meselelerini tartışacak. Dil alanı ve akademik alanda iyi olan liselerin tercih ettiği MUN konferansları öğrencilere dil alanında büyük imkânlar sunuyor. MUN konferansları, öğrencilerin Arapça ve İngilizceyi; akademik, resmi ve diplomatik şekilde kullanabilmesi, dünya sorunları karşısında bilinçlenmesi ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalışmasına katkı sağlıyor. Türkiye’de; Arapça, İngilizce ve Fen Sosyal hazırlık alanında eğitim veren tek proje okulu olan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, kurulduğundan bu zamana kadar uluslararası bir çok MUN konferansına katılarak dil alanındaki iddiasını ortaya koyuyor.

     Dünyanın en büyük Birleşmiş Milletler Konferansı Harvard MUN prosedürünü kullanarak gerçekleşecek Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi ATAMUN´18 Konferansı, 4 İngilizce ve 2 Arapça komiteden oluşuyor. İngilizce komitelerden "Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi’nin konusu Siber Savaşlar olarak belirlenirken, UNESCO komitesinin konusu "İfade ve Basın Özgürlüğü ve Gazeteci Güvenliği için Çevre Oluşturmak" olacak. Keşmir probleminin tartışılacağı Özel, Politik ve Bağımsızlık Komitesi´nin yanı sıra Orta Doğu sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Öncüler Komitesi de İngilizce Komiteler arasında yerini alacak. Arapça komitelerin birinde "Global Terör" sorunu diğerinde ise "Kudüs’teki İnsan Hakları İhlali" tartışılarak çözüm bulunmaya çalışılacak.

     8 Nisan´a kadar devam edecek Mun Konferansı´nın açılışı 19 Mayıs Gençlik Merkezi´nde yapıldı.

     Valimiz Sayın Osman Kaymak açılış programında yaptığı konuşmasında, "Sizler geleceği kucaklayan insanlar olarak derslerinizin ötesinde kendinizi bilgiyle donatan gençler olarak yetişmelisiniz. Türkiye´de, dünyada neler oluyor bakması lazım. Biz bu anlamda her bir öğrenciyi dünyayı kurtarabilecek bir kişi olarak değerlendiriyoruz. Ama kişinin önce kendini, sonra ülkesini, daha sonra dünyayı kurtarması lazım. Bunun için de iyi bir eğitim alması gerekmektedir.

    Sadece derslerine çalışan, etrafından bihaber bir kişilik olmaması lazım. Sizler şimdiden dünya meselelerini tartışan ve yorumlayan insanlar olmalısınız. Bu sizi daha başarılı kılacaktır. Aksi takdirde hayatta sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Onun için dilinizi geliştirip çok kitap okumalısınız. Kendini geliştiren gençler gelecekte çok daha iyi yerlerde ve başarılı olacaktır.” dedi.

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN de, dünyanın teknolojiyle birlikte küçüldüğünü hatırlatarak, "Artık aslında dünya minicik hale gelmiştir. Küresel dünyada dün ´ülkemizle uluslararası düzeyde nasıl rekabet ederiz´ derken artık çok uluslu şirketlerin gündeme geldiği bir dönemde benim şirketim uluslararası şirketlerle nasıl rekabet edebilir noktasına geldi. Artık kişiler bireyler küreselleşti." ifadelerini kullandı.

     Daha sonra Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Nihansu Akyüz ve Zehra İnan davetlilere müzik dinletisi sundu.

     Model Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanında ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde ders dışı veya kulüp aktiviteleri adı altında faaliyet gösteren bir konsepttir. Katılımcı öğrenciler danışman öğretmenler eşleğinde Birleşmiş Milletler delegesi rolünü üstlenir. Böyle Model Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler´in uluslararası yaşanan problemlere yönelik çalışmalarını simüle ederek, öğrencilere sorunlara ilişkin bilinç kazandırmayı hedefler.

 

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.