SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Bakanlığımız ve Sektör Temsilcilerinin Katılımıyla Yapıldı

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Bakanlığımız ve Sektör Temsilcilerinin Katılımıyla Yapıldı

            Milli Eğitim Bakanlığın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla uygulamaya konulan  "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" tanıtım toplantısı 27 Mayıs 2022 Cuma günü, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı.

            Projenin tanıtımı kapsamında ilimizi ziyaret eden Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül'ün yer aldığı toplantı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Çakır, Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Savaş Kiraz, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Uzman Öğretmen Okan Doğan, resmi ve özel kurum müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri, il genelindeki mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum yöneticileri, ilimiz iş dünyasının başkanları ve temsilcileri ile basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

            Toplantının açılışında Daire Başkanı Süleyman Akgül toplantının açılışında yaptığı konuşmada; Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile millî eğitim politikamız yeniden belirlendiğini ve ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında mesleki ve teknik eğitimine büyük önem arz etiğini dile getirdi. Bu kapsamda; Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde meslekî eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Bu doğrultuda; Mesleki eğitim merkezleri, örgün mesleki ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırıldığını, Bakanlığımız Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, öğrencilerin özlük hakları geliştirildiğini ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlandığını dile getirdi. Tanıtım toplantısında bir araya geldiğimiz "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" ile; Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının, Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasının amaçlandığını, bu sayede sektör ile eğitim camiası arasında var olan bağın ve işbirliği imkanlarının daha da gelişeceğini dile getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit yaptığı konuşmada; Mesleki ve teknik eğitim; iş dünyasına kalifiye eleman yetiştiren dolayısıyla ülkemizin iktisadi ve sosyal gelişiminde doğrudan etkileri bulunan bir sahadır. Vasıflı iş gücünü sektör için hazırlayarak milli ekonomimize paha biçilmez değerler kazandıran meslek liseleri, her zaman el üstünde tutulmalıdır. Bu anlayışla meydana getirilen MESEM projesi ile öğrencilerimiz, dört yıllık mesleki eğitim programında ilk iki yıl, haftada bir gün okulda,  diğer günleri  işbaşında usta öğretici gözetiminde geçirerek uygulamalı eğitim alacaklardır. Program doğrultusunda ortaokul mezunu olup liseye kayıt yaptıramayan ya da kayıt yaptırdığı halde devam edemeyen tüm öğrencilere kayıt yenileme hakkı tanınmaktadır. Böylelikle yaş şartı aranmadan kayıt yaptıran tüm öğrencilerimiz programı tamamladıklarında lise diploması alabileceklerdir. Programımızın temel hedefi; mesleki alanda uzmanlaşmayı  iş başı tecrübeleriyle  tesis etmek, mesleki teknik eğitimi cazip hale getirerek öğrencilerimizi bu kurumlara yönelmeye teşvik etmektir. Yaparak yaşayarak öğrenme ilkesinden yola çıkan MESEM programına katılan öğrencilerimize İlk üç yıl asgari ücretin %30'u son yıl %50'si kadar ücret devlet tarafından ödenecektir. Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan protokol doğrultusunda O.S.B'lerle ilişkilendirilen okullarımızın iktisadi ve sosyal anlamda yeni çözümler ve yeni hareket tarzları getireceğine inanıyorum.

Şehrimiz, Karadeniz Bölgesi ve ülkemiz için böylesine  kıymetli sonuçlar elde etmeyi beklediğimiz MESEM programında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlığımızın verdiği hedeflere gün itibarıyla ulaşmış durumdayız. Projemizde çok değerli himayeleri bulunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı olmak üzere ve  tüm katılımcılara, kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyor; MESEM projesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum." diye konuştu.

İş dünyası ve esnaflarla ilgili olarak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Çakır ve  Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Savaş Kiraz birer konuşma yaptı.

            Konuşmaları takiben katılımcılara, mesleki ve teknik kurumlarında yürütülen çalışmalar ve mesleki eğitim merkezlerinin tanıtımını içeren sunum yapıldı. Toplantının soru cevap bölümünde ise sektörün ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.

 27-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.