SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"KÖK DEĞERLER EĞİTİMİ" İL YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİMüdürlüğümüz "Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı ve Uygulamaları" konulu İl Yürütme Kurulu Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Ağar başkanlığında gerçekleştirildi.

Günümüzde küreselleşme; siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda pek çok gelişmeye imkân sağlarken bir taraftan da toplumsal yaşamı tehdit eden sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bireyi, aileyi, yaşadığımız toplumu ve dünyayı tehdit eden risk ve sorunların çözümünde, toplumsal yaşantımızın temel yapısını oluşturan millî, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizden olan adalet, dostluk, dürüstlük, sevgi, saygı, sabır, vatanseverlik, yardımseverlik, öz denetim, sorumluluk gibi kazanımlarımız en önemli referans kaynaklarımızdandır.

Millî eğitim anlayışımızın bilime odaklı, ulusal ve kültürel değerlere duyarlı, estetik değerlere sahip, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirme doğrultusunda evrensel ve ulusal değerlerden beslenmekte olup bu değerlerin öğrencilere kazandırılması yolunda Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzce "Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı" hazırlanmıştır. Hazırlanan etkinlik kitabında ele alınan değerler; ideal ve arzu edilen davranış veya yaşam biçimlerini ifade eden üst düzey kavramlar ve doğru kararlara ulaşmada bireylere yardımcı olan genel ilkelerdir.

Öğretim Programlarında Yer Alan Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı'nda on kök değere (adalet, sabır, saygı sevgi, sorumluluk, dostluk, dürüstlük, öz denetim, yardımseverlik ve vatanseverlik) yönelik yüz yirmi etkinlik yer almaktadır. Alan uzmanları tarafından hazırlanan etkinlikler; öğrencilerin ilgisini çekecek, birbirinden farklı özellikler içeren özgün çalışmalar şeklinde sunulmuştur. Etkinlikler öğretmenlerin uygulamasına yönelik sınıf içi etkinliklerdir. Her etkinliğin sınıf içi uygulama bölümü olmakla birlikte okul içi, okul dışı ve aile ile irtibatlı görevlendirmeler içeren etkinlikler de bulunmaktadır. Etkinlikler, öğrencilerin sınıf ortamı içerisinde daha çok eğlenerek öğrenebilecekleri, anlama ve anlatma becerilerini daha üst düzeye çıkarabilecekleri çok yönlü çalışmalar şeklinde düzenlenmiştir. Bu kapsamda ilimiz genelinde uygulama birliğinin oluşması için bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda uygulama süreci istişare edildi. 

Tüm öğretmen ve öğrencilerimizin istifadesine sunulan, evrensel, toplumsal, ahlaki ve millî değerler ile sentezlenerek hazırlanan "Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı"na https://ogmmateryal.eba.gov.tr/kitap/degerler-egitimi/index.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.