SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Programı Atatürk Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Programı Atatürk Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin GİRGİN, İstiklal Marşı’ nın yazılış süreci ve yazarı Mehmet Akif ERSOY’ un hayatından örnekler verdi.

            Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında, “Mehmet Akif ERSOY, İstiklal Marşı´mızı yazarken ´Korkma´ diye başlamıştır. Burada korkma kelimesi basit bir korku ile alakalı değil, korkmayı millete hitaben yazmıştır. Öğrenci kardeşlerime seslenmek istiyorum, erişilmesi zor olmayan Safahat’ı vakit buldukça okuyun. Okuyun ki, bu şair aslında ne büyük laflar etmiş. Ama bu lafları ederken kendisinin de ifadesi ile ‘Ben Hayali Ürünler Ortaya Koymadım. Yaşadığımı Yazdım’ demiştir. Mehmet Akif ERSOY Ankara’ya döndüğünde Mustafa Kemal ATATÜRK yaptığı çalışmaları takdir ederek onu kucaklamış ve ´Sizin yaptığınız bu çalışmalar Anadolu’da aksiseda yapmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Atakum Anafartalar Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi´nin hazırladığı oratoryo ve tiyatro gösterisi yapıldı. Yapılan oratoryo ve tiyatro gösterisi Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, protokol üyeleri ve salonda bulunan tüm izleyiciler tarafından büyük bir beğeni ile izlenerek, gösterinin sonunda ayakta alkışlandı.

Büyük beğeni toplayan programa ayrıca, Garnizon Komutanı Sayın Tuğgeneral Yavuz Selim KAHVECİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Erol TOSUN, Bölge İdaresi Başkanı Sayın Mustafa KOÇAK, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin AKAN, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar,  protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.