SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Kutlu Olsun

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Kutlu Olsun

           Ülkemizin geleceğe güven ve refah içinde ulaşması adına çalışma yaşamımıza yenilikler getiren "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından, okul ve kurumlarımızda 2014 yılından bu  yana "İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın" felsefesi ve "Önlemek Ödemekten Daha Ucuzdur" yaklaşımıyla, Müdürlüğümüz "İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörlüğü' nde ilçe  Milli Eğitim Müdürlüklerimizde görevli İş Sağlığı ve Güvenliği Büro Yöneticisi ve İş Güvenliği Uzmanlarımız  tarafından yürütülmektedir.

            Okul ve kurumlarımızda "İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünü",  " Sağlıklı ve Güvenli Yaşam İlkesini"  geliştirmek, geleceğin işveren ve iş görenleri tarafından çalışma yaşamında, sağlık ve güvenlik kültürünün davranışsal sürece evirilmesi sağlayarak, sürdürülebilir olmasını sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Çünkü çalışma hayatı, insan üzerinden yürüyen bir süreçtir. Çalışanların iş kazalarından korunarak, üretime sağlıklı bir şekilde devam edebilmesinin en önemli unsuru da eğitimdir.  Bu nedenle,  eğitimin her kademesinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetleri desteklemek ve kanunun gerekliliklerine göre önlemlerin alınmasını sağlamak önceliklerimizdendir.

            Covid-19 salgını ile birlikte, çalışma yaşamında, yapılan düzenlemelerin merkezinde çalışan sağlığı ve güvenliği daha da önem kazanmıştır. Bakanlığımızın Türk Standartları Enstitüsü ile yapmış olduğu Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Protokolü' ne göre "Okulum Temiz Belgelendirme Programı" için eğitime alarak yetkilendirdiği denetçilerimiz, denetim kapsamında bulunan 882 okulumuzu denetlemiş ve bu okullarımıza yapılan ayrıntılı denetimler sonucunda Okulum Temiz Belgesi verilmiştir.

            Covid-19 la mücadele kapsamında, okul/kurumlarımızdaki vakalar yakından takip edilmekte, salgın koşullarına göre, Sağlık Bakanlığının belirlediği algoritmalara göre, okul/sınıftaki vaka sayıları dikkate alınarak eğitime devam veya kapanma ile ilgili süreç takibi yapılmaktadır. Ayrıca öğretmenlerimizin aşılanması ile ilgili olarak aşı listeleri Sağlık Bakanlığına iletilmek üzere Bakanlığımıza gönderilmiştir.

               Okul ve kurumlarımızda,  işin insana, insanın da, işe uygunluğunu sağlamak, ardından çalışma koşullarından kaynaklanan riskleri en aza indirmek, gerekli iyileştirmeleri yapmak ve güvenli çalışma koşullarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren, Müdürlüğümüz, İşyeri Sağlık ve Güvenliği Birimi Koordinatörlüğünde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizde, İş Sağlığı ve Güvenliği Büro Yöneticisi ve  İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan personellerimiz ve Mesleki ve Teknik Eğitim kurumları başta olmak üzere, diğer eğitim kademelerimizde görevli eğitim personelimizin, öğrencilerimizin, 04-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nı en içten duygularımızla kutluyor, eğitim ve öğretim süreçleri dahil tüm çalışma yaşamlarını kazasız bir şekilde tamamlamalarını diliyoruz.

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.