SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit'in 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit'in 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' Mesajı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, milli marş olarak kabul edilişinin 101. yıl dönümünü gururla idrak ettiğimiz İstiklal Marşı; milletimizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığını tüm dünyaya en  üst perdeden ilan eden abidevi bir eser olarak sonsuza kadar  yaşayacaktır.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy;  Türk milletine karşı duyduğu derin saygı ve muhabbeti bir aydın sorumluluğuyla hayatı boyunca taşırken  kendisine vatanın selameti için verilen  her vazifeyi  fedakarlıkla yerine getirmiştir. Şahitlik ettiği sosyal ve tarihsel olaylar, ulusumuzun atlattığı badireler, buna rağmen gösterilen ülkü ve inanç birliği onun manevi dünyasını şekillendiren milli kıymetler olarak öne çıkar. İstiklal Marşı'nın her dizesinde bu kıymetlerin güçlü etkisini görürüz." O ezanlar ki  şehadetleri dinin temeli / ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli " mısralarında    ifade edilen  mukaddes değerler  "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım    / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! "  nidasıyla tarihe nakşedilen bağımsızlık tutkusu, Mehmet Akif Ersoy'un  milletimiz ve medeniyetimiz karşısında duyduğu samimi hislerdir.

 İstiklal Marşı; güçlünün değil haklının yanında saf tutan kutlu yükselişin destanıdır; tarih önünde gösterilen ilkeli duruşun ve  zulüm karşısında verilen mücadelenin destanı.

Henüz düşmanın vatan toprağından sökülüp atılmadığı buhranlı günlerde kaleme alınan İstiklal Marşı'mız;  hem Kurtuluş Savaşı'nın  hem de  zafere olan inancın bayraklaşan ifadesi olmuştur. Akif şiirini "Kahraman Ordumuza" ithaf ederek vatanın bekası için mücadele eden Mehmetçiğe  sevgi ve vefa hislerini anlatmak ister. O Mehmetçik ki  Yemen'de, Çanakkale'de, Sarıkamış'da, Balkanlarda  peygamber ocağına mensup olduğunu göstermiş, vatan sağolsun diye şehadet şerbetini içmeye mazhar olmuştur. Böylesine mukaddes bir ordunun böylesine aziz bir milletin milli marşı da ancak İstiklal Marşı olabilirdi.

Bu duygu ve düşüncelerle  İstiklal Marşı'mızın milli marş olarak kabul edilişinin 101. yıl dönümünü kutluyor;  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, büyük şair ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy'u,  şehit ve gazilerimizi rahmet,minnet ve şükranlarımla yâd ediyorum.

                    

                                                                                                                                                                                                                                                                      Murat YİĞİT

                                                                                                                                                                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.