SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit' in '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit' in '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' Kutlama Mesajı

 

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit' in '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' Kutlama Mesajı

 

Cumhuriyetimizin umudu, neşesi ve güvencesi sevgili çocuklar;

       Her ulusun tarihinde, etkisini asırlarca sürdürecek dönüm noktaları vardır. Bizim de şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği gündür. Bu tarih Kurtuluş Savaşı'nın devam ettiği günlerde, vatanın işgalden kurtulacağına inancın bir göstergesi, aynı zamanda millet iradesinin vücut bulduğu ve Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı gündür. "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir" inancıyla aziz milletimiz, tüm imkânsızlıklara rağmen kurduğu meclis ile bağımsızlığa ve demokrasiye olan inancını tüm dünyaya göstermiştir. İstiklal Harbi'nin komuta merkezi olarak kurulan meclisimiz, milletimizin her bir ferdinin gönlünde yer edinmiş, bir gurur vesilesi olarak 102 yılı geride bırakmıştır.

 

       Cumhuriyetin kurulması kadar onun geliştirilmesi, korunması da önem arz etmektedir. Bunu, çocuklarımıza ve gençlerimize "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz" tarihi mesajı ile dile getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimiz için çok önemsediği siz çocuklara 23 Nisan'ı bir bayram olarak hediye ederek sizlere duyduğu güveni, verdiği önemi göstermiştir.

 

       Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir ülke daha iyi bir gelecek bırakmak sorumluluğundadır. Bu, ülkemize ve yarının büyükleri siz çocuklarımıza karşı olan en temel görevimizdir. Çocuklarımız, insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir.

 

Sevgili Çocuklar;

 

      23 Nisan, dünyadaki tek Çocuk Bayramıdır. Unutmayın ki milletimizin ufku sizlerle açılacak, ülkemizin geleceği sizlerin omuzlarında yükselecektir. Geleceğimizin güvencesiz sizsiniz. Sizlerden beklentimiz bu armağanın değerini bilip çok çalışmanız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmanızdır. Bu yolda biz yetişkinlerin en büyük görevi, sizlere rehberlik etmektir. Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın; " Küçük hanımlar, küçük beyler; sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

 

       Bu duygu ve düşüncelerle bağımsızlık ve egemenliğimizin kazanılmasında, bu eşsiz vatan için canlarını hiç düşünmeden feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onunla birlikte ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi ve tüm milli mücadele kahramanlarını sevgi, saygı ve rahmetle anıyor;  siz sevgili çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının, milletimizin "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nı yürekten kutluyorum. 

 

                                                                                                                                                                   Murat Yiğit

                                                                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.