SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in Yılsonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in Yılsonu Mesajı

     Sevgili öğrenciler, saygı değer okul yöneticileri, fedakâr öğretmenler ve kıymetli veliler, 2017-2018 eğitim öğretim yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin fedakarlıkları sayesinde bir eğitim öğretim yılını daha başarılı, mutlu ve etkili bir şekilde içimizde gelecek senenin heyecanıyla bitirmiş bulunuyoruz. Sık sık söylediğimiz gibi bizim için her bitiş muhasebenin ve yeni başlangıçların adımıdır. Çocuklarımızın tatillerini verimli bir şekilde değerlendirirken bizler yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın muhasebesini yapacağımız. Çünkü duran geriler, gerileyen dünyayı yakalayamayız düşüncesine sahibiz. Eğitim yaşayan bir süreçtir ve onu yaşatmak için yenilikler ve değişimler içinde koşmak gerekir.

     2017-2018 eğitim öğretim yılı Samsun eğitimi adına yeniliklerin ve değişimlerin olduğu bir yıl olmuştur. Bakanlığımızın prestijli ödüllerinden olan “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerine” Türkiye genelinde başvuru yapan 45 il arasından Samsun Türkiye 1.si oldu. TÜBİTAK Bölge Sergisine Kalan 100 Projenin 36’ sı yine ilimizden çıkmıştır. Öğretmen, eğitim yöneticilerimizin mesleki deneyimlerine katkı sağlamayı amaçlayan Samsun Akademi hayata geçirilmiştir. Çocuklarımızı yeni teknolojilerle ve çağın ihtiyacı olan bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlayan kodlasam projesi ile çocuklarımıza kodlama öğrettik. Sadece çocukların değil anne babalarında okuması gerektiğini vurgulamak için Samsun İçin Okuma Vakti Projesini hayta geçirdik. Projemiz kapsamında her akşam evler okuma köşesi olmuştur. Birçok bürokrat, sanatçı ve bilim insanı bu çalışmamıza mesajları ile önemli destekte bulundu. Bu yıl yaptığımız planlama ve çalışmalarla 2019 yılında tekli eğitime geçecek alt yapıyı oluşturduk. Biz yaptıklarımızın ve yapmadıklarımızın muhasebesini geniş katılımlı toplantılar ile hiç kuşkusuz yapacağız ve bir sonraki eğitim öğretim yılında bu yıldan daha iyi işler yapmak için planlamalar yapacağız.

Sevgili Öğrenciler,

     Okulların açıldığı günden itibaren yoğun bir şekilde çalıştınız, çabaladınız ve bir tatili hak ettiniz. Hepinizi bu başarılı çalışmalarınızdan dolayı gönülden kutluyorum. Tatiller, dinlenmeyi hak ettiğiniz dönemlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki, dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek, eğlenirken öğretilecek birçok faaliyet içinde bulunmanız önemlidir. Yaz tatilleri insanın en değerli varlığı olan “zamanı” öğüten günler olarak değil zamanı verimli kılan günler olarak görünüz ve planlayınız.  İyi kitaplar okuyunuz, iyi filmler izleyiniz, şehrinizi daha yakından tanıyın, sanata ve bolca spora zaman ayırın. Bu yaz kendinize bir hedef koyun ve o alanda bilgi dağarcığınızı geliştirin.  Bu yaz bir şiir kitabı yazacağım, bilgisayarda bir program kodlayacağım, kısa film çekeceğim, blog yazarlığı yapacağım v.b. gibi bir alanda kendinizi geliştirmeyi amaç edinin ve gerçekleştirin.

Fedakâr Öğretmen Arkadaşlarım,

     Geleceğimizi şekillendirecek olan evlatlarımızı çağın gereklerine uygun yetiştirmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da özverili bir şekilde çalıştınız. Eğitimde feda edilecek tek çocuğun dahi olmadığı düşüncesiyle, her çocuğumuzu yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek yolunda gösterdiğiniz çabanın paha biçilemez değerde olduğunu söylemek isterim. Sizlerle bu kutsal görevde, daha güzel bir gelecek için yan yana yürümekten onur duyuyorum.

     Öğretmenlerin, sevgi dolu, sabırlı, hoş görülü ve bilge insan olması beklenirken aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Unutmayınız ki gelişme ve yükselme, iyi yetişmiş eğitimcilerle yürür. Öğretmen arkadaşlarımızın bu bilinçle önce kendilerini geliştirdiklerini ve kazandıkları güncel bilgi ve beceriler ile öğrenciler yetiştirdiğini biliyorum. Öğretmenlerimizin yeniliklere açık olduğunu ve kendilerini sürekli geliştirmek için çabaladıklarını gözlemliyorum. Bu yaz tatilini de bu hedef doğrultusunu da dikkate alarak planlayacaklarına inanıyorum.

Kıymetli Anne Babalar,

     Bu eğitim-öğretim yılında da çocuklarınızın her zaman ve her koşulda yanında oldunuz. Onlar için büyük fedakarlıklar yaptınız. Çocuklarınızda elinden gelen bütün gayreti göstererek çalıştılar. Yetenekleri ve ilgileri ölçüsünde başarılı da oldular. Onların karnedeki notları elbette ki önemlidir. Ama asıl önemli olan her koşulda çocuklarınıza duyduğunuz güveni ve desteğinizi sürdürmenizdir. Öncelikle iyi notlar üzerinde durup memnuniyetinizi dile getirmeli, zayıf notların ise telafi edilebileceğini belirtirken ifadelerinizi özenle seçmelisiniz. Hiçbir karne notu çocuğunuzdan daha değerli değildir. . Karneler çocuklarınızın ahlak düzeyini, sosyal hayata bakış açılarını, insan sevgisini, millet bilincini ölçen belgeler değildir. Çocuklarınızın karnelerindeki istenmeyen notların telafisi her zaman mümkündür. Fakat onların özgüvenlerinin geri kazandırılması çok zordur.

     Karnelerine göre çocuklarınızın yaz tatilini onlara zehir etmemelisiniz. Aynı şekilde başarılı bir karne dolayısıyla çocuklarınızın yaz tatilini verimsiz, tablet ve bilgisayar başında amaçsız geçirmesine göz yummayınız. Sağlıklı iletişim kurarak verimli bir yaz tatili planı yapmakta onları desteklemelisiniz.

     2018–2019 eğitim-öğretim yılında sağlıklı ve huzurlu bir şekilde dinlenmiş olarak tekrar buluşmak dileğiyle tüm öğrencilerimize ve öğretmen arkadaşlarımıza, ailesi ve sevdikleriyle beraber iyi bir tatil diliyor; eğitime gönül veren herkese selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.