SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in Öğretmenler Günü Mesajı

     Sevgili Öğretmenler; Çok Değerli Meslektaşlarım,

     Öğretmenlik bitmeyen bir sevda; karşılık beklemeksizin verilen emek; vatanını, milletini kendinden önce düşünmek; hiç tanımadığın bir hayatın güzelleşmesi için çabalamak ve bir çocuğun gülümsemesiyle mutlu olmaktır.

     Öğretmenlerin en büyük gücü kalbinde taşıdığı o büyük çocuk sevgisidir. Bu sevgi o kadar güçlüdür ki, doktor yapar bir çocuğu, öğretmen yapar başka bir çocuğu… İnsan yapar her küçük bedeni… Hayata hazırlar her bireyi...

     Öğretmenlerin meyveleri öğrencileridir: Küçük Mehmeti, Fatih Sultan Mehmet yapan hocası Akşemseddin’di... Küçük Selim’i, Yavuz Sultan Selim Yapan hocası İbn Kemal’di..

     Büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’te “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…” cümlesi ile bu meyvenin önemi konusunda günümüz öğretmenlerine yıllar öncesinden mesaj gönderiyor.

     Bir peygamber mesleği olan öğretmenlik, büyük bir fedakârlık, hoşgörü, sabır, enerji, gayret ister. Her şeyden önce büyük bir yürek, aşk ister. Bu ülkenin çocuklarına, gençlerine dair yüreğinde sevgisi olanlar daim olurlar ve eser bırakırlar.

     Sevgi dolu öğretmen ışık gibidir. Karanlıkta kaybolmakta olan veya olacak her çocuk onu arar onu sorar.. Onun bir cümlesi hayatı değiştirir.

     Sizin eserleriniz ne taş ne demir ne bina ne yoldur. İnsandır, en kıymetli varlıktır, yaratılanların en önemlisi, en güzelidir. Hiçbir maddi karşılık bu mesleği sevgi ve sorumlulukla yerine getiren siz değerli öğretmenlerimize layık olmayacaktır. Bugün emek verdiğiniz öğrencilerinizin ve bu cennet vatanın aydınlık yarınları sizleri mutlu edebilir.

     Her insan doğduğunda bilmek için doğar, bildiklerini öğrenerek hayatı anlam kazanır.  İnsanın bilme ihtiyacını karşılayan kişi öğretmendir. Ancak öğretmen sadece öğreten değil; eğiten, terbiye eden, çocuğun içindeki cevheri fark edip gün yüzüne çıkaran kişidir. Öğretmen insan yetiştirir. Yetiştirdiği her insan medeniyetler kurar. Kurulan medeniyetler dünyayı değiştirir.

     Öğretmenlik, kutsal ve saygın bir meslek olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır. Bireyler, öğretmenin elinde şekillenir, olgunlaşır ve hayata hazırlanır. Kadim değerleri günübirlik çıkarlar uğruna feda etmeden bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalı ve bir gönül eri gibi çalışmalıyız.

     Mevlana’nın dediği gibi “Kalp denizdir dil de kıyı. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Onun içindir ki yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz.

     Cesaretini ve özgüvenini hiçbir zaman yitirmeyen, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti içerisinde olan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu mesleğin bir mensubu olduğum için dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

     Bu vesileyle; başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Ülkemizin ve Milletimizin geleceğini emanet ettiğimiz yürekleri sevgi, şefkat ve sabırla dolu, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin ve emekli öğretmenlerimizin ´Öğretmenler Günü´nü kutluyorum.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.