SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in LYS Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN´in LYS Mesajı

   Sevgili gençler,

   Yoğun bir ders yılın ardından Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) gireceksiniz. Her sınavın bir basamak olduğunu ve hayat denilen bu yolda daha nice basamaklarla karşılaşacağınızı unutmayın. LYS basamağını geçmek için sizler yıllarca çalışıyorsunuz ve bu sınava hazırsınız.

   LYS anı yaklaştıkça gençlerimiz İç dünyalarında “Sınava yeterince hazır değilim” düşüncesini çok sık yaşıyor. Bunun normal olduğunu bilin. Sizin gibi LYS’ye girecek milyonlarca gencimizde aynı düşünceleri ve duyguları yaşıyor. Bu düşüncelerin içinizdeki olumsuz sizden kaynaklandığını sakın unutmayın. LYS’ye hazırsınız çünkü siz hazırlandınız.

   İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizlerde sizlerin LYS’ ye daha iyi hazırlanmanız ve hak ettiğiniz başarıyı yakalamanız için il genelinde okul idarelerimiz ve öğretmenlerimizle işbirliği içinde çalışmalar planladık ve uyguladık. Bu amaçla; kazanım değerlendirme sınavları uyguladık, destekleme ve yetiştirme kursları açtık, telafi çalışmaları yaptık. Sınava bilgi yönünden hazırsınız. Bunu bilin ve buna inanın. Bireysel olarak sizler, kurumsal olarak da biz sizin LYS’nizin en verimli şekilde geçmesi için hep beraber çok çalıştık.

   Sevgili gençler,

   LYS soruları milli eğitim bakanlığımızın müfredatına uygun olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle bildiğiniz ve okulda gördüğünüz konulardan sorularla karşılaşacaksınız. Endişelenmenize, bilmediğiniz ve görmediğiniz bir yerden soru ile karşılaşabilme konusunda içinizde yaşadığınız şüpheniz yersizdir. Artık yapmanız gereken sadece doğru strateji ile bildiklerinizi psikolojik bariyerlerden geçirerek sınava yansıtmaktır. Bunun yolu kendine güvenmektir.

   Kendinize güvenin. Bu sınavı kazanacak bilgi düzeyinizin olduğuna inanın. Sınava odaklanın sınav sonrası konusunda düşüncelerinizin esiri olmayın.

   Sevgili gençler,

   Şunları da asla unutmayın. Hiçbir sınav sizin ne kadar benzersiz ve özel olduğunuzu ölçmez. Hiçbiri sınav sizin hayallerinizi, umutlarınızı, sevdiklerinizi belirleyemez. Hiçbir sınav sizin ne kadar güzel şiir yazdığınızı, ne kadar güzel hikâye kurguları yaptığınızı ölçmez. Sizin ne kadar çok kitap okumayı sevdiğinizi, kaliteli filmler izlediğinizi, spora vakit ayrıldığınızı ölçmez. Hiç bir sınav sizi sizin kadar tanıyamaz. Bu nedenle sınavlara hakkettiğinden daha yüksek anlamlar yüklemeyin. Ve hiçbir sınavın sizin hayatta ne kadar başarılı olacağınızı ölçemeyeceğini unutmayın.

   Sevgili Gençler,

   LYS ile ilgili olarak size okullarımızda bilgilendirmeler yapılmıştır. Bende son kez bazı uyarılarda bulunmayı isterim. Mutlaka Sınava gireceğiniz okul / bina ve salonu önceden mutlaka gidip görün. Uyku düzeninizi ve beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Sınav binasına ÖSYM’nin size belirttiği saatten en az 30 dakika önce gidin. Sınav anında ihtiyacınız olacak olan belgeleri yanınıza almayı unutmayın.

   Bilgi yönünden bir uyarıda bulunmayı doğru bulmuyorum. Çünkü hazırsınız.

   Şimdiden sizleri kutlar kolaylıklar ve başarılar dilerim.

       Coşkun ESEN

   İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.