SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Il Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen´in yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Il Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen´in yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler,

Yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bu heyecanın hayatlarımızda ayrı yeri vardır.

Bir öğretmen için bu heyecanlar içinde mutluluğu, sevgiyi, saygıyı, birisinin hayatına dokunmayı içerir.

Bir öğrenci için bu heyecanlar yeni başlangıçları, yeni dostlukları, hayata katılacak yeni anıları içerir.

Bir ebeveyn için bu heyecanlar ayrılığın hüznünü, gururun mutluluğunu, sevginin en doğal halini, çocuğunun büyüdüğünü görmeyi içerir.

Bu heyecan biz eğitim yöneticilerini de en az sizler kadar heyecanlandırıyor. Çünkü bizler sizlere kavuşmanın, ekip arkadaşlarımla yeni hedeflere koşmanın bu yılki ilk adımını atıyoruz. Üstelik bu ilk adımı kurtuluşun ilk adımını topraklarında hisseden Samsun’da atıyoruz.

Eğitim her toplumun hayatında vazgeçilmez bir ihtiyaç ve o toplumun geleceğini şekillendirmede en büyük güçtür. Bir milletin sağlıklı, mutlu, huzurlu, özgür ve güven içinde yaşaması; sonraki nesillere yaşanabilir, her alanda özgür bir ülke bırakması ancak ve ancak bilinçli, birikimli, milli ve manevi donanımlı bir eğitim ve öğretimle mümkün olacaktır.

Eğitim sayesinde çocuklarımıza geleceğin nasıl olacağını şimdi gösterecek, onları şimdinin heyecanıyla geleceğe taşıyacağız. İçinde yenilik barındırmayan eğitim geri kalıyordur. Çünkü toplumlar değiştikçe, hayat değiştikçe, iş, ekonomi ve kültür dünyası değiştikçe eğitimde bu değişime ayak uydurmalıdır. Genelde Millî Eğitim Bakanlığımız yaptığı çalışmalar ile bu yeniliklere öncü olurken Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizlerde ilimiz ölçeğinde yeniliklerle çocuklarımızı, öğretmenlerimizi ve anne babalarımızı kucaklaştırmak için çalışıyoruz.

Öğretmenlerimizin mesleki donanımlarını geliştirmek, onlara dünya genelinde eğitim adına yapılan çalışmalarla hızla tanıştırmak için Öğretmen Akademiyi bu sene daha aktif hale getireceğiz. Ayrıca her öğretmenler odasını da bir akademi yapmak için eğitim dergimizin ilk sayısını sizlerle buluşturacağız.

Öğrencilerimizi ülkemizin önde gelen iş adamlarıyla, girişimcileriyle, kültür ve edebiyat adamlarıyla buluşturmaya yönelik öğrenci akademi bu senede öğrencimizle bir araya gelecek.

Bunun yanında çocuklarımız için, yeni ve yenilik içeren proje, faaliyet ve çalışmalarla öğretmen arkadaşlarımın desteğiyle geçen yılki eğitim yılında olduğu gibi bu senede heyecan ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Şunu biliyoruz ve inanıyoruz; öğretmenlerimiz çocuklarımız için büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Samsun eğitimi bugün daha iyiye gidiyorsa bundaki en önemli pay öğretmenlerimizindir. Kendilerine özel olarak teşekkür ediyorum.

 

 Kıymetli Öğretmenlerim; Mesleğinizin asıl amacı, çocuklarımıza çağın gerektirdiği bilgi donanımı kazandırmak, ilgi ve kabiliyetlerini geliştirmek, millet bilincini yaşatabilmek için milli kültür ve değerlerimizi aktarmaktır. Nesillerin; okuyan, araştıran, sorgulayan, sonuç alabilen, ülkesini, bayrağını, tarihini seven birer insan olarak yetişmesi en büyük amacımızdır.

Değerli Anne ve Babalar; çocuklarımızı geleceğin Türkiye’sine hazırlarken en büyük destekçimiz hiç kuşkusuz sizlersiniz. Çocuğunuzun eğitimi ile yakından ilgilenmeniz, okul ve öğretmenler ile sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanız onun başarılı ve mutlu olması için çok önemlidir.

Sevgili Öğrenciler; Bizim bütün çabamız sizlerin kaliteli bir eğitim alarak iyi yurttaşlar olmanız içindir. Önümüzdeki yılların bilim adamı, sanatçısı, doktoru, öğretmeni, mühendisi sizler olacaksınız. Bunun için çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı, kendinizi iyi yetiştirmeli başka bir deyişle çağı yakalamalısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle; öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, “İlköğretim Haftasının” ve 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı, uğurlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.

 

Coşkun ESEN

İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.