SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in Veda Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in Veda Mesajı

          Beş yıldır büyük bir onurla  sürdürdüğüm Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü görevimden 01.09.2021  tarihi itibarıyla ayrılıyorum. İl Millî Eğitim Müdürlüğü görevinin tarafıma tevdi edildiği andan bugüne kadar geçen süre zarfında, her anı katbekat açılan deneyim dolu binlerce an var zihnimde. Yeri geldi bir öğrencimin gülümsemesiyle ağulu aşım bal oldu, mana vadilerime solmaz güller sunuldu. Yeri geldi o güller dikenlerini göstererek mana âlemime yepyeni boyutlar ekledi, gönül tarlama inciler yağdırdı. Öğrencilerimin büyümesine ve olgunlaşmasına şahitlik ederek hayatın devinim ve dönüşüm yolculuğu olduğunu, her öğrencinin içinde dünyanın en eşsiz manzarasını barındırdığına tanıklık ettim. "Lütufların en büyüğü layıkıyla halka hizmet etmektir." bilinciyle bu manzaralara bakan pencereleri aralayıp çocuklarımızın yüreklerine dokunabilmeyi kendime görev addettim. Kamu yararını üstün tutarak adaleti, samimiyeti, iş ahlakına saygıyı; güzel şehrimizin eğitim kurumlarında yaşatmayı amaç edindim.  Müsebbibi olduğum bir hata, kırdığım bir kalp olduysa bu kusura sebep olarak, hiçbir kişisel hırsın bulunmadığının bilinmesini isterim.

         Göreve geldiğim 2016 yılından bu yana öğretmen, öğrenci, veli ve tüm paydaşlarla uyum hâlinde zaman ve mekân mevhumu gözetmeksizin eğitimde kaliteyi geliştirmek amacıyla aralıksız çalıştık; çocuklarımızın aslını, neslini, kendi kıymetlerini, kendi öz cevherlerini bulabilmeleri, gönüllerinde yer alan goncaların yeşermesini temin etmek için yola çıktık. Eğitime gönül veren bu güzide topluluğun varlığı sayesinde ve birlikteliğimizden aldığımız güçle ikili eğitimden normal eğitime geçiş sürecinde sağladığımız entegrasyon, şehrimize kazandırdığımız okul ve derslikler, ulusal düzeyde ses getiren ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde gerçekleştirilen çalışmalara ilham veren projelerimiz;  önemli mesafeler katettiğimizin somut verileri niteliğindedir. Amacımız; Anadolu'nun bereketli topraklarından çıkan ilim anlayışını, aklı ve bilimi düstur edinerek dayanışma, yardımlaşma ve gönül birliği içerisinde pırıl pırıl öğrencilerimizin gönüllerine bir kıvılcım saçabilmekti.

         Görev sürem boyunca Karadeniz'in bu güzel şehrini,  kendisine has zenginlikleriyle ve eğitsel potansiyeliyle tanıma fırsatım oldu. En ücra köylere kadar ziyaret edilmemiş bir okul bırakmamaya çaba sarf ettim. Şahsıma tanınan bu kıymetli fırsat, eğitimin geleceğine dair geniş bakış açıları kazanmama vesile olmuştur. El birliğiyle kurmayı amaçladığımız bütüncül eğitim felsefesi;  ortak aklın ve öğrenci merkezli eğitim anlayışlarının oluşturulmasını, millî ve manevi değerlerine saygılı, yüzü ilerlemeye dönük bir nesil yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bir yandan sizlerden ayrılacak olmanın hüznünü yüreğimde hissederken diğer yandan da siz değerli hemşehrilerimi tanımış olmanın, geride güzel eserler bırakma gayreti içinde olmanın vicdani rahatlığını yaşıyorum.

          Temennim odur ki sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşliğin yaşandığı bu coğrafyada birlik, beraberlik ve kardeşliğimiz ebediyen hüküm sürsün. Samsun şehri ve Samsunlu hemşehrilerim her zaman gönlümüzdeki müstesna yerlerini muhafaza edeceklerdir. Farkındayım ki bırakıp gittiğimiz her neyse ona adanmış tüm parçalarımız onunla kalır, ardımıza dönüp baktığımızda gördüğümüz, bir zaman dilimine hapsolmuş yankılarımızdır. Samsun'dan ayrılırken dileğim, bu yankının "kubbede bir hoş sadâ" olarak adlandırılmasıdır.

         Her veda aynı zamanda bir başlangıçtır. Bugün görevi devralan meslektaşım Sayın Murat YİĞİT Bey'e başarılar temenni ediyor; görevim esnasında desteklerini esirgemeyen Sayın Valilerimize, Milletvekillerimize,  Belediye Başkanlarımıza, eğitim yaşamına yeni boyutlar kazandırmak için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliği yapan değerli paydaşlarımıza eğitimin niteliğine değer katan çalışmalarla öğrencilerimizin gelişim süreçlerini destekleyen okul yöneticilerimize, ilk günden itibaren bizleri bağrına basan, sevgisini içtenlikle gösteren, her türlü hizmetin en iyisine ve en güzeline layık öğrenci ve öğretmenlerimize, birlikte çalışmaktan gurur duyduğum tüm mesai arkadaşlarıma arzıveda ediyor; Millî Mücadele ruhunun ilk kıvılcımı, binlerce yıl ağırladığı medeniyetlerin mirasını taşıyan, her yönüyle seçkin ve özel bir yere sahip Samsun'da görev yapmış olmanın onuruyla tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

         Coşkun ESEN

   İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.