SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesaji

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesaji

       30 Ağustos Başkomuntanlık Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz'un  doksan dokuzuncu yıl dönümünü,  büyük Türk milletinin mensubu olmak  gurur  ve heyecanıyla kutluyoruz. Tarihte eşine az rastlanır bir askerî başarıyla sonuçlanan bu unutulmaz zafer; Anadolu'nun siyasi coğrafyasını değiştirerek vatan toprağını, işgal karanlığından kurtarmıştır.

         26 Ağustos 1922 tarihinde 5. Süvari Kolordusu'nun  taarruzuyla başlayan muharebeler  bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından hazırlanan kurmay planı kullanılarak  düşmanın beklemediği bir hız ve etkiyle   30 Ağustos'ta  Yunan birliklerinin büyük oranda imhası, müstahkem mevkilerin ele geçirilmesiyle sona ermiştir. Yunan Orduları Başkomutanı  General Trikopis'in  2 Eylül tarihinde teslim olmasının ardından seksen beş bin askerden oluşan 6. Yunan Piyade Tümeni de tamamen bozguna uğratılmıştır.Dağınık hâlde geri çekilen düşman ,  9 Eylül'de İzmir'den denize dökülmüş;  şühedanın yadigârı, Evlad-ı Fatihanın hatırası Anadolu ,  yeniden Türk Yurdu olarak  tarihteki yerini almıştır.

          Doksan dokuzuncu yıl dönümü vesilesiyle milletimizin ve muzaffer ordumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyor ; başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm İstiklal Harbi kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

          Coşkun ESEN

    İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.