SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

      19 Mayıs 1919, Türk milletinin kaderinin sonsuza kadar değiştiği kutlu bir tarihtir. Samsun Tütün İskelesi'ne demirleyen Bandırma Vapuru, sadece mürettebat ve yolcularını değil karanlık günlerin sonunda beliren büyük bir umudu da taşır. Kurtuluş Savaşımızın kurmay kadrosu bu tarihten itibaren Anadolu'nun kritik noktalarında vazifelerinin başına geçerek vatan toprağının müdafaası için hayati olan teşkilatları, akabinde düzenli orduyu kurmuşlardır.

      Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları " Ya İstiklal Ya Ölüm " şiarıyla çıktıkları yolculukta karşılaştıkları müşkül vaziyete aldırış etmeden, düşman vatan toprağından tamamen temizlenene kadar mukaddes vazifelerini ifa ederler. Tarih sahnesinden silindi nazarıyla bakılan milletimiz; İstiklal Harbi ile küllerinden yeniden doğuşunun destanını yazmış, yüzyıllardır vatanın bekası için ödenen bedellerin karşılığı alınmıştır.

      Samsun şehri ve Samsunlular için 19 Mayıs bambaşka bir anlam ifade eder.  Böylesine önemli bir dönüm noktasında, Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımının atıldığı ve milli iradenin doğduğu yer olan şehrimiz için bu tarih, büyük bir iftihar vesilesidir. Atatürk,  Samsun'a ayak bastığında gözlerinde hürriyet ve zafer aşkı parıldayan gençlerimizden çok etkilenmiş, bu ilhamla 19 Mayıs'ı onlara armağan etmek istemiştir. Gençliğe Hitabesi 'nde ifade ettiği üzere Mustafa Kemal, İstiklalimizin en büyük muhafızı olarak Türk gençliğini ve onun sarsılmaz inancını görmektedir.

     Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve kıymetli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten hislerimle kutluyor, 102 yıl önce başlattıkları bağımsızlık mücadelesi neticesinde, bizlere hür ve müstakil bir vatan kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranlarımla yâd ediyorum.

 

         Coşkun ESEN

    İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.