SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN Maarif Hareketi Kapsamında 17 İlçede Görev Yapan Rehber Öğretmenlerle Biraraya Geldi.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN  Maarif Hareketi Kapsamında 17 İlçede Görev Yapan Rehber Öğretmenlerle Biraraya Geldi.

Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün organizasyonu ile Samsun Maarif Hareketi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN, ilimizde görev yapan 580 rehberlik öğretmeni ile bir araya geldi. Samsunda bulunan dört rehberlik araştırma merkezleri bölgelerinde (Samsun, Havza, Çarşamba, Bafra) düzenlenen 6 ayrı toplantıda rehberlik öğretmenlerine seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN; “rehber öğretmenler rehberimizdir” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek Samsun Maarif Hareketi kapsamında rehberlik öğretmenlerinden beklentilerini, isteklerini belirtti. Rehberlik araştırma merkezlerinin bölgelerinde yaptıkları çalışmalarında özel eğitim faaliyetlerinin dışında rehberlik faaliyetlerinin artırılması toplumda değişim yaratacak çalışmalar ortaya koymaları gerektiğini, rehberlik öğretmenlerinin de okullarda öğrenci ile ilgili olan tüm çalışmalarda etkin rol almaları, yön vermeleri gerektiğini söyledi.

Düzenlenen toplantılarda rehberlik öğretmenlerine; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırlayıp kullanıma sunduğu Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi hakkında bilgiler verilerek sistemin ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilere tanıtımının yapılarak öğrencilerin sistemi kullanmalarının sağlanması, velilerinde sistem hakkında bilgilenmelerinin sağlanmasının üst öğrenim kurumlarına yönelecek bireylerin tercihlerini daha sağlıklı yapabilecekleri hakkında bilgiler verildi.

Ayrıca Yüksek Öğretim Kurumu tarafından hazırlanan Yök Atlası web sitesi hakkında bilgiler verilerek lisede ki öğrencilerin sistemi tanımaları ve 9. Sınıftan itibaren sistemi kullanmalarının üniversite tercihlerinde bilinçli tercih yapılmasını arttıracağı hakkında bilgiler verildi.

İlimizde okullarda yaşanan öğrenci devamsızlıklarını en aza indirmek için hazırlanan “Okuldayım” projesinin kapsamı ve hazırlanışı hakkında bilgiler verildi.

Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün organizasyonu ile rehberlik öğretmenleri arasında bir sinerji oluşturma maksatlı okullarında yaptıkları iyi uygulamaların düzenlenecek bir program ile tüm rehber öğretmenlerle paylaşılabileceği sinerji programı hakkında bilgiler verilerek önümüzdeki günlerde başvuru alınmaya başlanılacağı konusunda bilgiler verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN; öğrencilerde yaşanabilecek madde bağımlılıkları ve aynı zamanda internet bağımlılıkları konusunda rehberlik öğretmenlerinin düzenleyeceği çalışmaların önemine dikkat çekerek, bağımlılığı önleyici çalışmaların kararlılıkla devam etmesini istedi, eğitimin psikolojisiyle birlikte artık eğitimin sosyolojisinin de gündemimize girdiğini, rehber öğretmenlerimizin yardımına ihtiyacımız olduğunu  belirterek, toplantılar dilek ve temennilerin alınmasından sonra il Müdürümüzün ve rehberlik öğretmenlerinin memnuniyetlerini ifade etmelerinin ardından sona erdi.
23-12-201623-12-201623-12-201623-12-201623-12-201623-12-201623-12-201623-12-201623-12-2016 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.