SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

     Dünyamızı daha yaşanabilir kılan ve emekleriyle gelecek nesillerin yeşertilmesinde büyük fedakârlık yapan, katıldıkları sosyal ve iş hayatı ile ülkemizin büyümesini ve gelişmesini sağlayarak ülkemizin gelecek umutlarını her daim canlı tutan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyorum.

       8 Mart 1977'de Birleşmiş Milletler tarafından kadınlara ekonomik ve sosyal alanda eşit hakların tanınmasının onaylanmasından bu yana, 8 Mart günü "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

     Kadın sadece bir anne değildir. Kadın gelecektir. Kadın toplumun yapı taşıdır. Kadın bir toplumun ve ülkenin hak ettiği etkin ve saygın konuma ulaşmasında emeği, alın teri, duası bulunan kişidir.

       Kadınlarımız tarihin her döneminde ülkesi için büyük fedakârlıklar yapmıştır:

?   Büyük kurtuluş mücadelesinde cephanelerin ıslanmaması için battaniyesini cephaneye saran, bir yandan da bebeğinin de donmaması için çaba gösteren Şerife bacı,

?   Kurtuluş Savaşı'nda erkek kılığına girerek cephede yer alan Halime Çavuş,

?   Çanakkale'de hayatını kaybeden eşinden kalan tek hatırası olan elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alarak dağa çıkan "Çete Emir Ayşe",

?   Milli mücadelenin ilk dönemlerinde keşif görevi yapan ve sonrasında cephede şehit olan Tayyar Rahmiye bu fedakâr kadınlardan sadece bir kaçıdır.

     Ülkemize hizmetleriyle değer katan, örnek başarılarıyla adından söz ettiren, genç nesillere yol açan ve ışık olan, cesur ve özgüveni yüksek kadınlarımız geleceğe yürüyüşümüzde en büyük güvencemizdir.

         Toplum yaşantımızın her bölümünde yer alan Türk Kadını, toplumda gerçek ve hak ettiği yerini almalıdır. Bunda eğitimin önemli bir rolü olduğunun inancındayız. Kadınların eğitim hayatına aktif olarak katılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Halk Eğitim merkezlerimiz, Olgunlaşma enstitülerimiz yoluyla kurslar açıyoruz. Kız çocuklarımızın okullaşmasını arttırmak ve okul terkini en aza indirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü kadın sayesinde, ülkelerin kültürü, sanatı, edebiyatı ayakta durur. Kadın toplumun yansımasıdır. Kadın güçlüyse toplumda güçlü olur.

       Toplumsal büyümenin tek kanatlı bir kuş misali gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Her iki kanatın senkronize ve güçlü bir şekilde hareket etmesiyle ülkemizin dünyada hakkettiği yeri alacağına inanıyoruz. Bu nedenle eğitim anlamında üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz.

         8 Mart günü "Dünya Kadınlar Günü" vesileyle başta şehit ve gazi anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, sağlık, huzur, mutluluk ve başarı dolu günler dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

         Coşkun ESEN

    İl Milli Eğitim Müdürü

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.