SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

      Milletimizin şahsiyet ve milli duruşuna en çok yakışan rejim cumhuriyet , cumhuriyetin  en üstün vasfı   ulusal egemenliktir. Tarih boyunca karşı karşıya kaldığımız  tehlikeler ve atlatılan  badireler göstermiştir ki  milletin kaderini tayin edecek olan  yine milletin azim ve kararlılığıdır.

      23 Nisan 1920 tarihinde, o zamanlar  Anadolu'nun ücra bir vilayeti olan Ankara'da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; hür ve müstakil bir devlet olarak  kendi  kaderini çizme kararlılığının simgesi olurken Ardahan'dan  İzmir'e kadar her vilayetten gelen münevver ,subay ,eşraf ve kanaat önderleri; vatanın sahipsiz, milletin çaresiz olmadığını göstermek maksadıyla bu çatı altında toplandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk;  gelecekte vuku bulacak hadiseleri  gerçekleşmeden  çok önce sezinleyen bir lider olarak , yirmi birinci asrın yükselen değeri olacak milli egemenlik ve hürriyet kavramlarını, Türk milletinin içtimai bünyesinde zaten varolan  manevi kıymetlerle birleştirerek,  milletle beraber, millet için hareket etmeyi kurumsallaştıran bir yapı inşa etmeye çalışmıştır.

      Mustafa Kemal Atatürk'ün geniş  vizyonunun, Türk ve dünya çocuklarına karşı  beslediği sevginin, inancın göstergesi mahiyetinde olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünya üzerinde çocuklara armağan edilmiş tek çocuk bayramıdır. Onun  nazarında, bugünün çocukları, ecdadın yadigarı aziz vatan toprağını, istikbalde yüceltecek  yegâne kuvvettir.

     Bu duygu ve düşüncelerle başta  Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm İstiklal Harbi kahramanlarını ve  kurucu meclisimizin kıymetli millet vekillerini, rahmet, minnet ve şükranla anıyor; yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum. 

      Coşkun ESEN

İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.