SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Zaferi Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN' in 18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Zaferi Mesajı

     Tarihte öyle kırılma noktaları vardır ki yaşandığı  devirle birlikte  sonraki nesilleri de derinden etkiler. Dünyanın  uzak köşelerinden  tanımadıkları  topraklara, emperyalist güçlerin  menfur niyetleriyle yığılan binlerce insan  ve dönemin en güçlü deniz kuvveti olarak bilinen İngiliz donanması; Çanakkale Boğazı'nda  devletimizin bekasına  kastettiklerinde  takvimler 1915 senesini  gösteriyordu.  Üç kıta, onlarca cephede mücadele etmekten bitap düşen Türk ordusu ve  Türk milleti, gayet iyi biliyordu ki  Çanakkale Cephesi, vatanın payidar kalması için mukavemet gösterilecek son kaledir!

     Şairin " Vurulup tertemiz anlından uzanmış da yatıyor /  Bir hilal uğruna yarap ne güneşler batıyor." dizeleriyle ölümsüzleştirdiği  Mehmetçiğin şehadeti, vatanın selameti için ödenecek bedellerin en mukaddesi değil midir ? Cephe gerisinde varını yoğunu Mehmetçiğe taşıyan, askeri evladından ayrı görmeyen alicenap milletimizin ettiği her dua, en yüce makamda kabul görmüş, Çanakkale geçilememiştir!

     Muzaffer Türk ordusu binlerce yıllık milli ve manevi misyonunu  deruhte eden tezahürüyle milletimizin öz varlığı olduğunu  tarih önünde gösterirken Çanakkale Cephesi dünya savaş tarihinde benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanı olarak yerini almıştır. "Vatan sağolsun! " parolasıyla şehadete yürüyen ecdadın mübarek hatırası  vatan toprağı,  ilelebet hür ve payidar kalacaktır.

     18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıl dönümünde, bu büyük zaferi milletimize armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanları, aziz  şehitlerimizi;  rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

        Coşkun ESEN

   İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.