SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN ´in Yarıyıl Tatili Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN ´in Yarıyıl Tatili Mesajı

           2018-2019 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sonuna geldik. Samsun eğitimi için öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler çok büyük fedakarlıklar yaptılar. Bu hafta çocuklarımız karnelerini alacaklar. Karne günlerine bakış açımızı değiştirmeliyiz. Karnelere çocukların başarısız derslerinin yer aldığı belgeler olmaktan çıkararak benim bu konuda desteğine ihtiyacım var olarak görmeliyiz. Böyle bakarsak çocuklarımız için bu güzel günün anlam kazanmasını sağlamış oluruz.

            Çocuklarımız büyüyor. Büyürken derslerde bir şeyler öğreniyorlar, teneffüslerde bir şeyler öğreniyorlar. Aynı zamanda tatillerde de bir şeyler öğreniyorlar. Tatil kavramı tembellik yapılan, hayata ara verilen dönemler değildir. Bu dönem içinde de çocuklar, deneyimler kazanmakta, gelecekteki kendilerinin inşasını yapmaktadır.

Sevgili gençler işte tamda bu nedenle;

            Bu tatil döneminde sizlere önerim kaliteli kitaplar okuyun, iyi filmler izleyin, arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirin, ailenizle şehri yaşayın, şiir yazın, hikâye yazın. Yine tatil döneminde teknolojinin tatil sürecinizin tamamını değil küçük bir alanını işgal etmesine özen gösterin.

Sevgili Anne Babalar;

            Her karne döneminde “Çocuğun Aldığı Karne Kimin?” sorusuyla karşılaştığınızı biliyorum. Çocuklarımızın eline vereceğimiz karneler onların olduğu kadar sizin de karnenizdir. Bu karneler aynı zamanda öğretmen arkadaşımın karnesidir, okul müdürümün il ve ilçe eğitim yöneticilerinin karnesidir. Bu karneler benimde karnemdir. Çocuklarımızın hayatına ne kattığımızın bunu ne kadar başardığımızın karnesidir. Bu nedenle her karne tatilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizde verilen karneleri analiz ediyoruz. “Neler yaptık?”, “Neleri yapabilirdik?” ve “Neleri yapabiliriz?” sorularına cevaplar ararız. Bu konuda arkadaşlarımla toplantılar yaparak yeni kararları hayata geçiririz. Sevgili anne babalar tatil dönemi çocuklarımızın gelecekleri için anılar biriktirdikleri günler olsun. Onlara bu tatil döneminde yeni anılar verin. Siz yanlarınızda olmadığınızda hatırlayacakları bu anılar onların gözlerinden küçük mutluluk veren damlalar akıtsın.

Saygı değer öğretmen arkadaşlarım;

            Karne döneminde öğrencilerimizin karnelerine güzel dileklerimizi yazdık. Tatillerini nasıl geçirmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulunduk. Peki bizler… Bizler bu tatil döneminde ne yapacağız? Bizlerde en az onlardan istediğimiz kadar okumalı, onlardan istediğimiz kadar ailemizle sosyal ve duygusal ilişkiler kurmalı, yine onlardan istediğimiz kadar mesleki gelişimimize katkı sunacak eğitimler almalıyız. Samsun Akademi kapsamında tatil süreci içeresinde onlarca atölye ve eğitim açtık. Mesleki açıdan gelişim için eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Son olarak;

            Tatil dönemleri önemli günlerdir. Hayata ara verilen değil hayata yön verilen günlerdir. Bu düşünceler ile öğrencilerime, öğretmen arkadaşlarıma ve velilerimize hayırlı tatiller dilerim. 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.