SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN 'in '15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü' Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN 'in  '15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü' Mesajı

     Bazı tarihler vardır ki toplumsal bilinç altından izleri asla silinmez. Bu tarihler toplumları kenetler, birbirine bağlar, bir ulusun ülküler etrafında kenetlenmesini sağlar. 19 Mayıs'lar büyük mücadelenin ateşlendiği, özgürlük ve bağımsızlık için toplumsal kenetlenmenin tarihidir.29 Ekim'ler Özgür olmanın, bağımsız olmanın, söz sahibi olmanın hatırlandığı tarihlerdir. 15 Temmuz'lar ise gözyaşı ve kan ile edinilen bağımsızlığa ve halkın yönetimde söz sahibi olmasına vurulmaya çalışan hançerin sökülüp atıldığı tarihtir.

     Cumhuriyetimizin kıvılcımı olan Kurtuluş Savaşında Yunanlılar İzmir'i işgal ettiğinde işgalcilere ilk kurşunu sıkan ve orada şehit olan gazeteci Haşan Tahsin'i, Maraşlı Sütçü imamı, Nene Hatunu çıkaran bu bereketli topraklar 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Şehit Ömer Halis Demir'i, henüz 15 yaşında bir genç olan şehit Halil İbrahim'i, hayatı boyunca gördüğü baharların sayısı yirmiyi bulamayacak olan Engin Tilbaçı da bağrından çıkarmıştır. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

     15 Temmuz bizlere eğitimin ne kadar önemli, bir ülke için ne kadar hassas olduğunu gösterdi. Çünkü FETÖ eğitim ile örgütlendi, eğitim ile 15 Temmuz kalkışmasını gerçekleştirmeye çalıştı.

     Eğitim ile çocuklarımıza vatan sevgisini, millet bilincini kazandırabiliriz. Gençler bir toplumun en dinamik kesimidir. Yine bir ülkenin geleceği gençlerdir. Samsun genelinde eğitim kalitemizi artırmak için tüm ekip arkadaşlarımızla beraber durmadan çalışıyoruz. Ancak bizler eğitimin görevinin sadece akademik yeterlilik kazandırmak olmadığının bilincindeyiz. Eğitimin içinde sevgi, mutluluk, saygılı olmak, vatan sevgisi, millet bilinci, girişimcilik, anne sevgisi, baba saygısı, bağımsızlık ve özgürlük isteği olduğunda tam bir eğitimden bahsedilebilir. Eğitim planlamızı ve çalışmalarımızı bu düşünceler ışığında şekillendirmekte, projelerimizi bu bilinç ile hayata geçirmekteyiz.

     Bu düşünceler ile 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günününde bir kez daha bir toprağın nasıl vatan kalacağını, özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu gösteren gazilerimizin haklarını helal etmelerini, Şehitlerimizin ise ruhlarının şad olmasını dilerim. 

     Coşkun ESEN 

Il Millî Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.