SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN´ in "12 Mart İstiklâl Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü" Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN´ in

            İstiklal Marşımızın Gazi Meclisimiz tarafından milli marş olarak kabul edilişinin yüzüncü yıldönümünü,  büyük Türk milletine mensup olmak gurur ve heyecanıyla kutluyoruz. Bir asır önce Taceddin Dergahı'nın duvarlarına ilk mısraları yazılarak Akif'in his ve fikir dünyasından milletimizin gönül alemine kuvvet, inanç ve umut taşıyan İstiklal Marşı;  tarihimizin, medeniyetimizin ve milli şahsiyetimizin tüm dünyaya ilanı mahiyetinde abidevi bir eserdir.

Şiirine "Korkma!" diyerek başlayan Akif, beş bin yıllık tarihi boyunca zulme ve hürriyetine kastedenlere karşı boyun eğmeyen asil milletimizin, ilelebet istiklalinin muhafızı olacağına dair inancını ifade etmiştir. O millet ki Malazgirt' te Çanakkale'de Sakarya'da " Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. " diyerek şehadete yürümüş, asrın çirkin emelini, tarih önünde aşikâr etmiştir.

             İstiklal Marşımız ilk defa Ankara Ulus'taki kurucu meclisimizde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER tarafından topluluk karşısında okunmuş, devrin milli ve manevi ruh halini, zafere olan sarsılmaz inancı anlatan güçlü dizeler, milletvekillerinin gözyaşları ve alkışları eşliğinde defalarca tekrar dinlenmiştir. Son nefesini vermeden birkaç gün önce, hasta yatağında kendisine sorulan " Bir defa daha İstiklal Marşı yazılsa nasıl kaleme alınsın istersiniz? " sorusuna  " Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın! "  cevabıyla mukabele eden Akif,  yazdığı ölümsüz mısraların hem milleti hem de kendisi için ifade ettiği mukaddes manaya dikkat çekmek istemiştir. Aslında bu yanıt, İstiklal Marşı'nı tekrar yazdıracak koşulların bir daha asla oluşmaması temennisidir.

            İstiklal Marşımızın milli marş olarak kabul edilişinin yüzüncü yıldönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, bu büyük destanı ölümsüz mısralarla taçlandıran İstiklal şairi Mehmet Akif ERSOY'u rahmet, minnet ve şükranlarımla yâd ediyorum.

         Coşkun ESEN

  İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.