SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Eğitim Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl Eğitim Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

İlimizin eğitim açısından genel durumunu tespit etmek, iller arasındaki başarısını belirgin hale getirmek, model bir il olmasını sağlamak ve ilimizdeki eğitim kurumlarında bütüncül bir anlayışla eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan “Samsun Maarif Hareketi” Projesi kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünde eğitim işlerinden sorumlu şube müdür ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının katılımıyla İl Eğitim Yürütme Kurulu toplantısı Samsun Öğretmenevi toplantı salonunda aşağıdaki gündem maddeleri ile gerçekleştirildi.

İL YÜRÜTME KURULU (EYK) TOPLANTISI GÜNDEM MADDELERİ

1.      Açılış ve Yoklama

2.      İl Müdürü Çoşkun ESEN’in açılış konuşması

3.      Kriterlere göre ilçelerde yapılan etkinlikler/projeler v.b. konularda bilgi verilmesi (Her İlçe Müdürüne 7 dakika süre verilecektir. Sunumlar power point kullanılarak yapılacaktır)

-          Akademik Başarı

-          Projeler

-          Kitap Okuma Çalışmaları

-          Sportif Faaliyetler

-          Kültür - Sanat Faaliyetleri

-          Değerler Eğitimi

-          Rehberlik Hizmetleri

-          Okul Aile İşbirliği

-          Yönetici/Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Durumu

-          Diğer Çalışmalar

-          İlçe Yürütme Kurulunda belirlenen ilçe projesinin sunumu

4.      İl genelinde uygulanacak projenin belirlenmesi

5.      Samsun Maarif Hareketi ile ilgili varsa yaşanan sorunların görüşülmesi ve çözüm yollarının bulunması

6.      Uygulanan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavının görüşülmesi

7

İlimizde uygulanan Samsun Maarif Hareketi kapsamında ilimiz Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından yazılan ve bestelenen marşı yine Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından seslendirilen Samsun Maarif Hareketi marşı sinevizyondan izlendi.

Toplantıda açılış konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun ESEN “Samsun Maarif Hareketinin bir proje değil sistematik bir performans sistemi” olduğundan bahsetti.

Esen, ayrıca projenin henüz ikinci ayında olmasına rağmen ilimizde etkisini göstermeye başladığını belirterek; “Samsun maarif hareketi marifetli gençleri yetiştirme hareketidir. Bir şehir değişir Türkiye değişir sloganıyla startını verdiğimiz bu eğitim hareketi kurumlarımız tarafından benimsendiğini görüyorum. Sloganımızdan hareketle kurumlarımız kendi sloganlarını oluşturmuştur. Sınıflar “bir sınıf değişir okul değişir”, okullar “bir okul değişir ilçe değişir”,  ilçelerde “bir ilçe değişir il değişir” ilkesinden hareket ederek kendi bünyelerinden, ihtiyaçları olan projeleri ve yenilikleri geliştirme ve uygulama fırsatı bulmuştur. Bu hareket tavandan değil gücünü tabandan alan bir harekettir.” dedi.

17 İlçe Milli Eğitim Müdürü ilçelerinde Maarif Hareketi kapsamında yapılan çalışmaları ve örnek uygulamaları sinevizyon ile sunarak tüm ilde eğitim adına bir beyin fırtınası yapılmış oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin sunumları sırasında değerler eğitimi, kitap okuma çalışmaları gibi alanlarda yapılan örnek uygulamalar ildeki tüm eğitim yöneticilerine sunularak modellemelerine rehberlik yapılmış oldu.

Ayrıca ilimizin TEOG ortalamaları ilçe ilçe analiz edilerek akademik anlamda neler yapılacağı konusunda bilgi alışverişi yapıldı. TEOG analizleri incelendiğinde bir yıllık süre zarfında ilimizin puan ortalamasında önemli ve gözle görülür bir artışın olduğu tespit edildi. Bir sonraki sınavda alınabilecek önlemeler ve yapılabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

01-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.