SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu' Konulu Panel Gerçekleştirildi.

'Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu' Konulu Panel Gerçekleştirildi.

Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu' Konulu Panel Gerçekleştirildi.

Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Yiğit, protokol üyeleri, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımlarıyla, Valiliğimizin himayesinde Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Anadolu Mektebi projesi kapsamında düzenlenen 'Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu' konulu panel gerçekleştirildi. 

Kitapların geleceğe açılan kapılar olduğunu ve okumanın, insanın kişisel gelişimini sağlarken düşünce yapısını ve hayal dünyasını da zenginleştirdiğini, kitap okumayı pozitif bir değer olarak hayatına katabilmiş bireylerin olayları ve fikirleri tahlil etme kabiliyetinin güçlendiğini ifade eden Sayın Valimiz, "Anadolu Mektebi projesiyle böylesine büyük bir önem arz eden okuma konusunda kıymetli bir adım atmış olduk. Projemiz kapsamında, kültür ve medeniyetimize müspet katkıları olan yazarların eserleri, öğrencilerimiz tarafından okunarak değerlendirme aşamasından geçtikten sonra çeşitli etkinliklerle izleyicilere tanıtılacaktır. Bu sayede hem çocuklarımız belli bir düzen içerisinde kitap okuyacak hem de yetkin kalemler yardımıyla vakıf oldukları milli manevi değerlerini toplumla paylaşma fırsatı yakalayacaklardır." dedi. Orta öğretim düzeyinde uygulanan projeyle gençlerimizin kendi kültürlerini ve ait oldukları medeniyetin yüksek değerlerini tanımalarının da hedeflendiğini dile getirerek, genç kuşakların bu hususiyetleri layıkıyla öğrenmeleri için sarf edilen her çabanın desteklenmesi gerektiğine inandığını söyleyen Sayın Valimiz, bir anlamda yazar okuması da olan ve öğrencilerimizin dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin geliştirilmesine de önemli katkılar sağlayacak olan projeyi hazırlayarak okullarımızda uygulayan Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, emek ve katkılarından dolayı değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyor, projemizin hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Nesillerin ortak hafızası ve medeniyetin temel yapı taşı olarak kitapların; çocuklarımızın duygu ve düşünce dünyasının biçimlenmesinde önemli rol oynadığını, okumak eyleminin, kendini ve içinde bulunduğu toplumu daha iyi tanımak adına her bireyin çıkması gereken bir yolculuk olarak tanımlandığını, zira insanın okudukça çevresinde olan biten gerçeklerle ilgili fikir yürütme, çıkarımlarda bulunma, olaylara daha geniş bir çerçeveden bakma yeteneği kazandığını belirten İl Müdürümüz Murat Yiğit, " Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sağlamış yazarların eserlerinin okumasını, okunan her eser hakkında değerlendirmelerde bulunulmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra belirlenen tema çerçevesinde konuşmalar hazırlanarak düzenlenen panel programlarında, hazırlanan konuşmaların sunulmasını içeren bir yazar okuma faaliyetidir. Okuma programımız kapsamında bugün itibarıyla 35 okul ve 865 öğrencimize ulaşmayı başardık.

Anadolu Mektebinin misyonu; tarihimizden aldığımız güç ve sorumluluk duygusuyla Türk kültür ve medeniyetine özellikle son yüzyılda katkılar sunan yazarlarımız ışığında, ait olduğu milleti ve değerler dünyasını tanıyan, emek ve insan merkezli bir hayat anlayışı ile milli ve evrensel bir sorumluluk ruhuna sahip, erdemli, ilkeli, araştıran, sorgulayan, çok yönlü ve donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Düşüncelerini eserlerine sakin samimi ve içten bir üslupla yansıtan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları programının ilk yazarı Sayın Mustafa Kutlu' yu eserlerini okuyan gençlerimizin dilinden dinleyeceğiz. Mustafa Kutlu'nun Her bir kitabında Anadolu'nun kadim kültürünü hazmetmiş sindirmiş olmasının rahatlığıyla yazması, yazarken neredeyse her yaşta okuyucunun anlayabileceği bir sadelik ve akıcılıkla anlatması gençlerimizin kadim kültürümüzü anlayabilmeleri için çok önemli bir başlangıç olacaktır diye düşünüyorum.

Okuma programımızın hazırlanarak yürütülmesinde katkıları bulunan başta Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Sami Güçlü hocamıza, Valimiz Sayın Doç.Dr. Zülkif Dağlı'ya, Canik Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Sandıkçı' ya tüm paydaşlarımıza ve özellikle okuma programlarına dâhil olan öğrencilerimize teşekkür ediyor; Anadolu Mektebi Yazar Okuma programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

 

Panel, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

01-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.