SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HER ADIM ÖZEL EĞİTİMİ İYİLEŞTİRİR PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

HER ADIM ÖZEL EĞİTİMİ İYİLEŞTİRİR PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

HER ADIM ÖZEL EĞİTİMİ İYİLEŞTİRİR PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

"Her Adım Özel Eğitimi İyileştirir" Projesi 27 Ocak 2022 tarihinde Samsun Anemon otelde açılış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

"Her Adım Özel Eğitimi İyileştirir" Projesi Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından Avrupa Birliğinin katılım öncesi mali yardımları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından bütünleştirici eğitim için Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı kapsamında hazırlandı.

 

Avrupa Birliği Hibe Programları tarafından fonlanan projenin toplam bütçesi ise 158.858 EURO olarak belirlendi. Proje ile dezavantajlı bireylerin eğitim ortamlarında bu dezavantajlarını minimuma indirmek için alınacak tedbirler oluşturulması ve kişisel performanslarını en iyi şekilde belirleyerek durumuna en uygun yönlendirme de bulunulması amaçlanıyor.

Proje kapsamında ilk olarak İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde bulunan 3 okulumuzun ikisinin destek eğitim odası, bir tanesinin ise özel eğitim sınıfı yapısal olarak onarılacak ve ihtiyaçları olan bütün eğitim öğretim materyalleri ile donatımı yapılacak. Eğitim-öğretim faaliyetlerinde ise, teknolojinin etkin kullanımı amacıyla engelli bireyler için özel olarak hazırlanmış eğitim programı hazırlanacak. İdareci ve öğretmenlere, uzmanlar tarafından performans belirleme teknikleri, BEP hazırlama yöntemleri, dezavantajlı öğrenciler ile iletişim teknikleri, krize müdahale, yeni eğitim yöntem ve uygulamaları konularında eğitimler verilecek. 2 tane doğa kampı düzenlenerek özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların okul dışında sosyalleşme imkânı yaratılacak. Samsun RAM'da öğrencilerin eğitsel performanslarının alındığı Test/Değerlendirme Odaları tadilattan geçirilerek ihtiyaç duyulan eğitim materyalleri ile donatılacak ve bu şekilde engelli bireylerin eğitsel performanslarının daha sağlıklı bir şekilde ölçülmesi sağlanacak. 100 aile, 50 yönetici ve 50 öğretmenden oluşacak örneklem grubu ile özel eğitimin nasıl algılandığı ve özel eğitimden beklentinin ne olduğu saptanması için araştırma yapılacak. Özel eğitim konusunda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla özel eğitim farkındalık seminerleri düzenlenecek. Samsun RAM'ın hizmet bölgesinde görev yapan okullardan seçilecek öğretmen ve idarecilerin katılımları ile bir yurt içi ve bir yurt dışı olmak üzere farklı eğitim uygulamalarını yerlerinde görmeleri amacıyla mesleki gelişim ziyaretleri düzenlenecek.  Projenin uygulama süresi olan 18 aylık süre içerisinde belirtilen faaliyetlerin başarıyla gerçekleştirilerek tamamlanması hedefleniyor.

27-01-202227-01-202227-01-202227-01-202227-01-202227-01-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.