SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Şükriye Işık Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

Hacı Şükriye Işık Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

   Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN Teşrifleriyle 26 Eylül 2016 Pazartesi günü Saat 14:00 de Hacı Şükriye Işık Anaokulu´nun açılış töreni gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ´ ın vefat eden halasının vasiyeti üzerine isminin verildiği okulun açılış töreninde  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı.

    Konuşmasına Hacı Şükriye IŞIK’ın hayatını anlatarak başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Hacı Şükriye halam sağlık durumu kötüleştiği zaman bana bir avukat getirmemi, kendisine ait olan 3 daireyi satmamı ve hayır işinde kullanmamı istedi. Vasiyetnameyi hazırladık. Daha sonra Şükriye halamın vefatından sonra vasiyetnamenin gereğini yerine getirdik. Onun 3 dairesini sattık. Buradaki 4 dönümlük alanda bir dönümünü bu okulu inşa etmek için kullandık. Geri kalan 3 dönümde, Şükriye halanın dairelerinden kalan para yetmese de Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile burada 3 dönümlük bir park yaptık. Anaokulunda da 4 derslikten her biri 25 kişilik sınıflar yaptık. Sabah ve öğlenci gruplar halinde de yaklaşık 200 çocuğumuzu içinde barındıran bu okulu inşa ettik. Bunları 1 yılın içerisinde yaptık. Şükriye halanın omuzlarıma yüklediği vasiyetin sorumluluğunu yerine getirdiğim için mutluyum.”dedi..

   Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ise yaptığı konuşmasında, “Öncelikle Allah merhum Hacı Şükriye hanımefendinin mekanını cennet etsin. Merhum Şükriye hanımefendi vasiyet ederek öldükten sonra kendi amel defterinin kapanmaması adına çok hayırlı bir iş yaparak bu eğitim yuvasını kazandırıyor. Bizim dinimiz, ilim Çin’de de olsa öğreniniz diyor. Kur’an-ın ilk ayeti oku emrini içeriyor. Diğer taraftan beşikten mezara kadar ilim tahsil etmemizi öneriyor.  Biz eğitim yaşını ne kadar aşağıya çekersek, eğitimi bize özgü, insana özgü ve Türk Milleti’ne özgü hale getirirsek başarılı oluruz. Aksi takdirde bünyemize uymayan bir elbise gibi, gıda gibi onu vücut atar. Onun için bu küçük yavrularımızı biz olabildiğince iyi eğiteceğiz. Bu yavrularımızı çok sağlıklı ortamlar içerisinde sağlıklı bilgilerle donatacağız ki, çocuklarımız büyüdüklerinde kendilerine, ailesine, şehrine, ülkesine ve insanlığı faydalı olsun. Aksi takdirde zararlı içeriklerle meşgul olan, çevresindeki insanları tehdit eden, korkutan ve cinayet işleyen suç makinelerine dönüşürler. Onun için bizlere çok ciddi görevler düşüyor.

        Samsun bina itibariyle Türkiye ortalamalarının çok üstünde ama biz bu binaların içerisinde eğitim gören öğrencileri yetiştirirken o kadar başarılı değiliz. Daha sağlıklı bir eğitime çocuklarımızı taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettim. Ziyarette Samsun eğitimini ve Türkiye eğitimini konuştuk. Uzun uzun 15 Temmuz sürecini konuştuk. Çünkü 15 Temmuz sağlıklı bir eğitimin, doğru bir eğitimin verilmeyişi dolayısıyla insanların nasıl sapkın yollara gidebileceğinin bir göstergesiydi. Onun için bize özgü, yalın İslam’a özgü, Türk Milleti’ne özgü bir eğitim modeline kafa yormamız gerekiyor. Onun için de bu eğitim yuvaları çok önemli. Çocuk dünyaya geldikten sonra eğitime muhtaç, hatta anne rahmine düştükten itibaren eğitim verilmesi gerekiyor. Onun için çok ciddi eğitime vakit ayırmamız veya çocuklarımızı bu anlamda eğitim vermemiz gerekiyor. Bir hata yapıyoruz, sadece öğretmenlerden eğitim bekliyoruz. Sanki ailenin böyle bir yükümlülüğü yokmuş gibi, çocuğu sadece doğurup sokağa atmak gibi bunu bir işmiş gibi algılıyoruz. Bu kesinlikle ve kesinlikle yanlış bir durumdur.

       Onunu için çocuğa evde, sokakta, mahallede, medyada, okulda ve okul dışında eğitim vermemiz lazım. Sayın Başbakanımız ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesini İl Valileri toplantısında vurgulamıştı. Bu projeyi Değerli Bakanımıza da aktardım. Yüzme konusunu gündeme getirdiğimde şaşırdılar. Biz burada İlkokula yeni başlayan yavrularımıza yüzme öğretiyoruz. Bu projenin ilk yılında bin öğrenciye yüzme öğrettik. İkinci yılında 10 bin 200 öğrenciye yüzme öğrettik. Bu seneki hedefimiz 15 bin öğrenciye yüzme öğretmektir. Samsun’da yaklaşık her sene 20 bin öğrenci okula başlıyor. Biz bu öğrencilerin 15 binine yüzme öğreteceğiz. Bu projede Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ’ın çok büyük destek, katkı ve yönlendirmeleri var. Ben kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu okul yaşadığı sürece merhum Şükriye IŞIK hanımefendinin amel defteri açık kalacak ve burada okuyan öğrenciler ilim tahsil ettikçe kendi hanelerine sevap olarak yazılacaktır.

       Samsun’a geldiğim günden itibaren eğitim konusu vurguladığım bir konudur. Samsun mutlak suretle Türkiye sıralamasında ilk on il arasına girmek durumunda. İnşallah mezun ettiğimiz yavrularımızın tün dünyaya, insanlığa ve evrene yararlı işler yapmaları temennimle hayırsever merhum Şükriye IŞIK hanımefendiye, ona vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ a, değerli eşlerine, akrabalarına ve katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Allah onlardan razı olsun demek istiyorum. İnşallah bu tarz uygulamalar diğer hayırseverlere de örnek olur. Bu eğitim müessesesinin çocuklara, anne babalara, eğitim ordusuna, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

          Konuşmaların ardından Hacı Şükriye Işık Anaokulunun açılış kurdelesi Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi. Açılışın ardından anaokulu gezen ve yetkililerden bilgi alan Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, burada eğitim alan öğrencilere hediye dağıttı ve onlarla sohbet etti.

        Hacı Şükriye IŞIK Anaokulu açılış törenine ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Rahmi ÜNAL, Atakum Kaymakamı Ali BAKOĞLU, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa BELUR, Asarcık Belediye Başkanı Şerif KILAĞUZ, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİZ, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, Terme Belediye Başkanı Şenol KUL, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, iş adamları, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

26-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.