SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYOR.

FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYOR.

FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYOR

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun, Şanlıurfa, Bursa ve İzmir’e eş zamanlı olarak telekonferans sistemiyle katıldığı, ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’nı kurmak için ‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor’ sloganıyla İlkadım ilçemize bağlı Aşağıavdan Mahallesi’nde fidan dikimi gerçekleştirildi.

 

İlkadım ilçemize bağlı Aşağıavdan Mahallesi’nde düzenlenen fidan dikim etkinliğinde, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler ve kompozisyonlar okundu.

Etkinlikte bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun’da ilköğretimde okuyan 148 bin öğrenciyi fidanlarla buluşturacaklarını ifade ederek, “Bugün burada temsili olarak 3 bin öğrencimizin fidanları toprakla buluşacak. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde ise bu rakam 148 bine ulaşacak.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen ‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor’ projesi çerçevesinde ilimizde 148 bin ilk ve ortaokul öğrencisi adına fidan dikimini başlattıklarını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak,“Yeşilin korunması ve çevre bilincinin çocuklarımıza verilmesi çok önemli. Eğer bir çevre tahribatı varsa bunu insanlar yapıyor. Bu işin temeli de eğitim. O anlamda küçük yaşta çocuklarımıza ağaç sevgisi verilmesi çok önemli. Bu yaşta bir çocuğumuz bir fidanı toprağa diker ve ‘Benim fidanım’ derse, artık parkta, yolda, caddede yürürken bir fidanın dalını kırmaz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Orman Bölge Müdürlüğümüzden ricamız, zaman zaman düzenlenen programlarla olabildiğince çocuğumuzun fidan dikmesini sağlamaları. İnşallah her çocuk bir fidan dikerse bu proje amacına ulaşacaktır. Aksi takdirde zaten Orman Bölge Müdürlüğümüz kendi programı çerçevesinde fidanları dikiyor ama asıl olan yavrularımızın fidan dikme eylemine katılması, bizzat kendi fidanını dikebilmesidir.” şeklinde konuştu.

Aşağıavdan Mahallesi’ndeki fidan dikim törenine, Ankara Batıkent Haydar Aliyev Ormanı´nda düzenlenen ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ programından telekonferansla katılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geleceği adına son derece önemli bulduğu proje vesilesiyle 81 ilde 10 milyon fidanın ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla toprakla buluşacağını belirterek projeye öncülük eden bakanlıklara teşekkür edip, “Çocuklarımızın yaşları ilerledikçe fidanların kökleri toprağa, boyları göğe doğru yükselecek. Öğrencilerimizin bugün kurduğu hayaller zamanla gerçeğe yaklaştıkça inşallah diktikleri fidanlar ağaçlara, ağaçlar da ormanlara dönüşecek.” dedi.

“Bugün okul bahçelerinde koşturan, gözlerinin ışıltısı yüreğimizi ısıtan çocuklarımızla beraber ülkemizin ormanları, ekonomisi, güzellikleri de büyüyecek” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu projenin, çocuklara tabiata sahip çıkma, çevreye saygı duyma bilincini de aşılayacağına inandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Fidanlar Fidanla Büyüyor projesinin evlatlarımıza daha yeşil, daha güzel, daha huzurlu bir Türkiye bırakma mücadelemize de katkı sağlayacağını düşünüyorum.” diye ekledi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sözlerinin devamında dünyanın sanayi devrimiyle başlayan büyük bir dönüşümden geçtiğine işaret ederek, son iki asırda insanın tabiatla, toprakla, çevresiyle ve bizatihi kendisiyle kurduğu ilişkinin mahiyetinde büyük bir değişim yaşandığına dikkat çekti. Sanayileşmenin ve modern teknolojinin doğa karşısında insana daha önce hiç olmadığı kadar güç verdiğini ve tabiata müdahale etme imkânı tanıdığını belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu yeni durumun insanın tabiatla geliştirdiği ilişkinin de kopmasına, yeni bir şekle bürünmesine sebep olduğunu kaydetti.

Fidan dikim etkinliğine ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Mehmet Arı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Aşağıavdan mahallesi sakinleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

07-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-2018

 

 

 

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.