SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Evvel Zaman İçinde Masal Müze İçinde

Evvel Zaman İçinde Masal Müze İçinde

SAMSUN'DA HEM YENİLİKÇİ HEM DE GEÇMİŞİZLE BAĞ KURAN  BİR PROTOKOL :MÜZELERİMİZ VE MASALLARIMIZ

      "Evvel Zaman İçinde Masal Müze İçinde"

     Anadolu Masalları projesi; Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Öğretmen Geliştirme ve Yetiştirme Genel Müdürümüz Prof. Dr. Adnan Boyacı, Daire Başkanımız Zübeyir Gökhan Doğan, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Akademik Koordinatörümüz Doç. Dr. Evrim Ölçer, Genel Koordinatörümüz Esin Kavga önderliğinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile yürütülmektedir.

      Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projemiz, çocuklarımıza kendi kültürel kodlarını taşıyarak farklı evrenlerin kapısını aralama ve aynı zamanda UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan somut olmayan kültürel mirasımızla  Anadolu masalları yardımıyla tanışma imkanı  sunmaktadır.

      Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü  somut olmayan kültürel mirasımızı yeni nesillere layıkıyla aktarmak için fark yaratacak  bir protokol imzaladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile  "Evvel Zaman İçinde Masal Müze İçinde" etkinliği başlatıldı. Samsun Kent Müzesi'ndeki geçmişten günümüze ulaşan mirasımızı masallarla yaşatmak, masallar ve müzeler arasında doğal bir bağ olduğunu vurgulamak amacıyla her Salı Sbb Tv ve Samsunmem Youtube kanalında saat 20:00'de masal öğretmenlerimiz, Nurten İREN, Fatih KURU ve Tubanur ŞİRİN'in  seslendirdiği Anadolu Masalları yayımlanmaktadır. Projemiz  öğrencilerin, müzede bulunan pek çok tarihi materyali, masalların kuşatıcı dünyasındaki figürlerle ilişkilendirebilmelerini sağlamak, şehrimizin   tarihi, kültürel, corafi ve beşeri görüntüsünü müze ,masal unsurlarıyla kavratmak amacını gütmektedir.

       Eskiden tandır başında, şark köşelerinde anlatılan masallar, Samsun Kent Müzesi'nde bu gelenek doğrultusunda  yeniden yaşatılmaktadır. Padişahların kullandığı eşyalar, demir asa,  çarık, küp şamdan, takı gibi müzede bulunan her öge, çalışmamızda masalların ayrılmaz bir parçası olarak yer almaktadır.

      Çocuklarımıza geçmişimizi, gelenek, görenek, adetlerimizi, inançlarımızı tanıtmanın ötesinde değerlerimizi didaktik yöntemler dışında hissettirerek vermek için sevgi, saygı adalet, dürüstlük, yardımseverlik gibi manevi kıymetlerimiz 17 hafta boyunca masallar yoluyla anlatılacaktır. "Evvel Zaman İçinde Masal Müze İçinde" etkinliği ile  çocuklar,  masal dinledikçe kendileri de masal anlatıcısına dönüşecekler;  böylelikle  teknolojinin içinde hapsoldukları dar alanlardan kurtularak  hayal güçlerini, kendilerini ifade edebilme kabiliyetlerini ,  özgüvenlerini   geliştirebileceklerdir.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.