SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Batı Karadeniz Bölge Ödül Töreni Samsunda Yapıldı.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Batı Karadeniz Bölge Ödül Töreni Samsunda Yapıldı.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri her yıl  eğitim ve öğretim alanında özgün uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması , eğitime getirilen yeni solukların diğer eğitimcilere de örnek olması amacıyla sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Bu ödüller yenilikçi uygulamaları eğitim sistemine kazandırmayı öğrenci ve öğretmenlerimize daha iyi eğitim ve öğretim imkanları sunmayı ve 2023 Türkiye vizyonunun gerektirdiği hedefleri yakalamayı amaçlamaktadır. Yöneticilerimiz öğretmen ve öğrencilerimiz yenilikçi uygulamaları hayata geçirme bağlamında teşvik edilirken temel hedefimiz eğitim ortamlarımızın da kalitesini artırmak olacaktır.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinde bireysel ve kurumsal bölge ödülü almaya hak kazanan çalışmalar belirlenmiş olup, ödülleri, yapılan törenle takdim edilmiştir.

Ödül törenine Özel Eğitim Kurumları Daire Başkanı Tuncay ULUSAN , Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen,Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,Samsun Maarif Müfettişleri Başkanı Selim Çakır, Eğitim Uzmanı Şaziye ERTÜZÜN,Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri , İlçe milli eğitim müdürleri okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

              Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN,

Eğitim içinde yenilikleri doğurabiliyorsa başarılı sayılır. Özellikle günümüz dünyasında yenilikler geliştiren ve eğitim sistemi içinde uygulama fırsatı bulan projeler ülkelere önemli fırsatlar sunmaktadır.

Eğitim durağan değil yaşayan bir süreçtir. Eğitim büyürken, değişirken, yenilenirken sıkıntılar yaşar. Bu sıkıntıların çözümünde ve dünya genelindeki eğitim yarışında önde olmak için Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik oldukça önemli hal almaktadır.

Eğitim sistemimizde kapsamlı bir şekilde yürütülen yeniden yapılanma çalışmaları, öğrencilerimizi geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlamayı, onların yeterliklerini en üst düzeye çıkararak eğitim ve öğretimin niteliğini yükseltmeyi, eğitim ortam ve süreçlerini iyileştirerek eğitimin kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla ülke genelinde sinerji oluşturmak ve ülkenin bir şehrinde eğitim adına uygulanan örnek faaliyetlerin görülmesi ve yaygınlaştırılması önemli olmaktadır. Eğitim adına uygulanan örnek çalışmaların bizden olması hiç kuşkusuz çok önemlidir.

Eğitimimizin en önemli sorunu hiç kuşkusuz taklittir. Geleneklerinden uzak, insanının ruh dünyasına ait olmayan eğitim uygulamaları eğitimimizdeki sorunları çözmek yerine yeni sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Ünlü eğitim mütefekkirimiz Nuretttin Topçu bu konuda önemli bir tespitte bulunuyor. “Taklit, taklit ettiği modeli aşamaz, onu geçemez Taklitten özgün ve karakteri olan bir yapı doğmaz. Eğer hayatı her şeyiyle taklit edecek olursak, o zaman kendimize ait bir figür, bir değer ortaya koyamayız. Bu husus, bireylerde olduğu gibi toplumlarda da söz konusudur. Toplumların, milletlerin, tıpkı bireyler gibi, kendi karakterlerini, özgün yanlarını, kendi çizgilerini ortaya koyabilmeleri gerekir. Aksi halde, taklit bir bireyde, bir millette, şahsiyet durumuna gelmez, kimlik oluşturmaz.”

            Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri ile bize ait olan, bizim eğitimcilerimiz tarafından geliştirilen ve Türk insanın ruhuna uygun eğitim uygulamaları yaşama ve ülke genelinde bilinip uygulanma fırsatı bulacaktır. Bu şekilde yapılandırılan eğitim uygulamaları ile ancak Takiyüddin Bin Marufları, Piri Reisleri, Kâşgarlı Mahmudları, Mimar Sinanları yetiştirebiliriz.

Bu amaçla Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığımızın Strateji Geliştirme Birimi tarafından yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” düzenlenmektedir.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri”ne 2581 başvuru yapılmıştır. İlk değerlendirilmeler sonrasında 303 çalışma saha ziyaretine kalmıştır. Gerçekleştirilen saha ziyaretlerinin ardından 94 çalışma Bölge Ödülüne layık görülmüştür.  12 bölgeyi temsilen 11 ilde bölgesel ödüller sahiplerine verilmektedir. Biz burada batı Karadeniz bölgesel ödül törenini gerçekleştirmek için bulunuyoruz.

Törende konuşan Özel eğitim Daire Başkanı Tuncay ULUSAN ,  içinde bulunduğumuz dönemde değişime ayak uydurmanın ötesinde onu yönetmek kurumsal amaçlarımızın gerçekleşmesinin koşullarından biri haline gelmiştir. Değişimi gerçekleştirmek içinde bilgiye sahip olmak yeterli değil. Onu üretmek gerekiyor. Günümüz eğitim kurumları bilgi veren kurumlar olmak dışında bilgiyi tüm paydaşlarıyla bilgiyi üretebilmeyi öğreten forma sahip olmalı diye konuştu.

Ödüller 5 kategoride sahiplerini bulmuştur.

1.       Kategori : Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adım Adım Başarı projesiyle kurumsal

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ROTA projesiyle bireysel dalda ödül kazanmıştır.

2.       Kategori : Bilimsel ve Teknolojik Faaliyetler

Samsun Bilim Sanat Eğitim Merkezi Ana Kucağından İlim Ocağına projesiyle kurumsal,

Tokat Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Canlı Yem projesiyle bireysel dalda ödül almıştır.

3.       Kategori: Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü TODİPAN projesiyle kurumsal

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü PLANLA UYGULA İZLE DEĞERLENDİR  projesiyle bireysel  dalda ödül almıştır.

4.       Kategori : Eğitim ve Öğretime Erişim ve Yönlendirme

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenimin Yüreği projeleriyle kurumsal

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Dostu Okul projeleriyle bireysel

5.       Kategori : Olumlu Tutum ve Davranışların Geliştirilmesi

Tokat Zile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Pratik Etkin Zümre  projesiyle kurumsal

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Açık Okul Açık Zihin projesiyle bireysel  dalda ödül almışlardır.

01-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.