SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çok Çalıştınız, Çok Emek Verdiniz Hepiniz Tatili Hak Ettiniz!

Çok Çalıştınız, Çok Emek Verdiniz Hepiniz Tatili Hak Ettiniz!

     2018-2019 eğitim-öğretim yılının bitmesiyle birlikte Samsun'da yaklaşık 245 bin öğrencimiz karne heyecanı yaşadı.

     Bu yıl Atakum Bayındır İlkokulunda ve Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda yılsonu programı ve karne dağıtım töreni düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşını okunmasıyla başlayan Törende, halk oyunları, dans gösterisi, şiirlerin okunması izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

     Düzenlenen törenlerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, " Sevgili öğrenciler, saygı değer okul yöneticileri, fedakâr öğretmenler ve kıymetli veliler, 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Öğretmen arkadaşlarımın fedakârlıkları, öğrencilerimizin gayreti, velilerimizin ilgisi ve kurum yöneticilerimin destekleriyle bir eğitim öğretim yılını daha başarılı, mutlu ve etkili bir şekilde zihnimizde gelecek senenin heyecanı ve planlamasıyla bitirmiş bulunuyoruz.

     Sık sık söylediğimiz gibi bizim için her bitiş muhasebenin ve yeni başlangıçların adımıdır. Çocuklarımızın tatillerini verimli bir şekilde değerlendirirken bizler yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın muhasebesini yapacağımız. Çünkü duran geriler, gerileyen dünyayı yakalayamayız düşüncesine sahibiz. Eğitim yaşayan bir süreçtir. Eğitim değişime açık olmak zorundadır. Eğitim değişmezse yenilenmezse eskir, geleceğe bir nesli bir ülkeyi hazırlayamaz.  Bu nedenle yaz tatillerini Samsun'un eğitim ihtiyaçlarını belirleyerek ve bir sonraki eğitim öğretim yılını planlamak için etkili bir şekilde yönetiyoruz.

     Bugün çocuklarımız karnelerini alacaklar. Bu karnelerin üzerinde onların bir yıllık emeklerinin karşılığını gösteren notlar yer alacak. Bu notlar bazı çocuklarımızı sevindirecek bazı çocuklarımızın ise zayıf oldukları alanları görmelerini sağlayacak.

     Sevgili Öğrenciler,

    Okulların açıldığı ilk günden bugüne kadar yoğun bir şekilde çalıştınız, çabaladınız ve bir tatili hak ettiniz. Tatiller, dinlenmeyi hak ettiğiniz dönemlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki, dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek, eğlenirken öğretilecek birçok faaliyet içinde bulunmanız önemlidir. 

     Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

    Geleceğimizi şekillendirecek olan evlatlarımızı çağın gereklerine uygun yetiştirmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da özverili bir şekilde çalıştınız. Eğitimde feda edilecek tek çocuğun dahi olmadığı düşüncesiyle, her çocuğumuzu yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek yolunda gösterdiğiniz çabanın değeri paha biçilemez. Sizlerle Samsun eğitimine katkı sunmak için yan yana yürümekten onur duyuyorum. Samsun eğitimindeki güzel gelişmelerin altında siz öğretmen arkadaşların emekleri çok büyük. Bu desteklerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimizin yeniliklere açık olduğunu ve kendilerini sürekli geliştirmek için çabaladıklarını gözlemliyorum. Öğretmen arkadaşlarımın bu yaz tatilini de yenilenme fırsatı olarak göreceklerine inanıyorum.

     Kıymetli Anne Babalar,

    Bu eğitim-öğretim yılında da çocuklarınızın her zaman ve her koşulda yanında oldunuz. Onlar için büyük fedakârlıklar yaptınız. Çocuklarınız da ellerinden gelenin en iyisini yapabilmek için çalıştılar. Yetenekleri ve ilgileri ölçüsünde başarılı da oldular. Onların karnedeki notları elbette ki önemlidir. Ama asıl önemli olan her koşulda çocuklarınıza duyduğunuz güveni ve desteğinizi sürdürmenizdir.  Asıl önemli olan çocuklarınızın onları her zaman sevdiğinizi bilmesi ve hissetmesidir.

    Karne günleri çocukların duygusal yoğunluğunun en fazla olduğu günlerden birisidir. Çocuklarımızın notları ne olursa olsun onları duygusal çöküntü içerisine sokacak söz ve eylemlerden mutlaka ve mutlaka uzak duralım. Bir anlık kızgınlıkla sarf edilen sözlerimiz onların dünyalarında onarılamayacak hasarlara yol açabilirken bizler içinde pişmanlık kaynağı olabilir. Şu unutulmalı hiçbir karne, çocuklarımızın ahlak düzeyini, sosyal hayata bakış açılarını, insan sevgisini, millet bilincini ölçemez. Hiçbir karne çocuklarımızın sizi ne kadar çok sevdiğini, hayal dünyasının ne kadar geniş olduğunu, hayvanlara yönelik şefkatini göstermez. Çocuklarımızın karnelerindeki istenmeyen notların telafisi her zaman mümkündür. Fakat onların özgüvenlerinin, şefkat ve merhamet duygularının geri kazandırılması çok zordur.

     Çocuklarımızın karnelerinde yer alan notlara göre onlara yaz tatillerini zehir etmememiz gerektiği gibi yine karnelerindeki iyi notlara göre bu dönemi verimsiz, tablet ve bilgisayar başında amaçsız geçirmesine göz yummamalıyız. Çünkü yaz tatilleri bilimsel olarak yapılan birçok araştırmaya göre öğrenme kayıplarının yaşanabildiği dönemledir. Tatilde öğrenme kaybından kastımız çocuklarımızın bildiklerini unutmalarıdır. Bu her öğrenci için aynı düzeyde olmaya bilmektedir. Bazı çocuklar bu kaybı yüksek yaşarken bazı öğrenciler daha az kayıp yaşayabiliyor. Hatta bazıları bilgi ve beceri olarak daha üst seviyede yeni öğretim yılına başlayabiliyor. Burada güzel haber tatilde yaşanan öğrenme kaybının çaresinin olmasıdır. Bu sorunun çaresi ise zihnimizde tatil kavramını yeniden kurgulamaktır. Tatiller boş boş oturulan, TV, tablet karşısında zaman geçirilen anlar değildir. Bu dönemler kitapların raflara kaldırıldığı, yazmanın, resim yapmanın terk edildiği anlar değildir. Bu dönem çocuğun öğrenmenin zevkini hissedebileceği en güzel zamanlardır.

     Bu dönemde öğrenme kaybını azaltmak, bir sonraki eğitim öğretim yılına hazır olabilmek için sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyorum:

1. Yaz tatilini mutlu, verimli ve güzel bir şekilde geçirmek için bir yaz tatili planı hazırlanabilir. Bu planda dinlenmeye, gezmeye, arkadaşlıklara ve eğlenmeye vakit ayrılmalıdır. Aynı zamanda bu plana düşük yoğunlukta ders çalışma zamanları da eklenmelidir.

2. Tatili gece geç saatlere kadar oturulan, öğlen saatlerinde kahvaltı yapılan zamanlar olarak düşünülmemelidir. Bu nedenle tatil sürecinde günlük uyku ve yemek saatlerinde ani değişliklerinden kaçınılmalıdır. Bu ani değişim vücudun biyolojik saatini bozarken tembelliğin oluşmasına da neden olabilecektir.

3. Tatiller çocukların başarısız olduğu veya zayıf olduğu dersleri telafi ederek sınıftaki diğer öğrencileri yakalamak için önemli fırsatlardır.

4. Tatiller ailenin bir arada olması için önemli fırsatlardır. Bu nedenle büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b. yakınlara ziyaret gidip onlarla zaman geçirilmesi çocuklarda sevgi, şefkat ve aile bilincini güçlendirebilecektir.

5.  Tatiller kişisel gelişim için değerlendirilebilir. Bu amaçla sportif ve sanatsal etkinlik yapılabilir, şiir yazılabilir, bir hikâye kaleme alınabilir, bir bilgisayar program dili öğrenilebilir. 

6. İnternet, bilgisayar oyunları ve televizyonun karşısında tatilinizi geçirmek zamanınızı boşa geçirmenize neden olacaktır.  Ancak bunlardan uzak durmak çokta günümüz dünyasında mümkün görülmüyor. Yapılacak olan bunları etkili ve verimli kullanabilmektir. Bu amaçla kaliteli filmlerden oluşan bir film izleme listesi çıkarılabilir. İnternette yayınlanan çevrimiçi kurslar yardımıyla yeni bir alanda ücretsiz eğitimler alınabilir. Örneğin fotoğrafçılık kursu, yaratıcı yazarlık kursu, bilgisayar kodlama kursu alınabilir.

7. Tatilde kitap okuma listesi hazırlanarak bu listeye göre okuma saatleri belirlenebilir. Kitap okudukça anlama kabiliyetini geliştiren önemli bir etkinliktir. Okumak hem tatilin verimli geçmesini sağlar hem de okul hayatında başarılı olmayı destekler. Hem de yenidünyalar, yeni duygular, yeni insanlar ile karşılaşmasını sağlar. 

8. Sağlığınıza dikkat edin. Tatil boyunca yediğiniz besinlere özen gösterin. Sağlığınızın bozulması tatili zehir edebilir.

9. Tatillerin son günleri yaklaştığında çocuklar okula uyum konusunda zorluk yaşayabilmektedir. Bu nedenle tatilin son haftaları yaklaştıkça okula hazırlık için bir önceki senenin konuları tekrar edilebilir.

10. Tatilin son günleri yaklaştıkça uyku düzeninizi (biyolojik saatinizi) okul saatlerine uygun hale getirmek için okul saatlerine göre uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.

11. Karne çocuğun başarısından ziyade derslerindeki bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesidir. Çocuğun, ilgi, yetenek, zekâ ve hayat okulundaki başarısının bir göstergesi değildir. Bu amaçla eksik konularınızı gidermeye ve seneye daha başarılı bir öğrenci olarak başlamaya önem verilmelidir.

12. Yaz tatilinde yeni deneyimler yasabilirsiniz. Örneğin, yemek yapabilirsiniz, farklı bir hobi edinebilirsiniz, dünya kültürünü araştırabilirsiniz, yabancı bir dil için başlangıç kelimeleri öğrenebilirsiniz.

13. Tatil süresince yaptıklarınızı biriktirin, yazın, belgeleyin, arşivleyin. Gittiğiniz müze ya da konser biletlerini, otobüs biletlerini saklayın. Bunlar ilerleyen yıllarda güzel anılar olacaktır.

14. Yaz etkinliklerinizi kitaplaştırabilirsiniz. Bu illaki basılı olmak zorunda değil e-kitap ta olabilir. İlerleyen yaşlarda çocuklarınızla bunları okuyabilir onlarda kendi çocuklarına okuyabilir. İyi hissetme halini destekleyen çok etkili bir uygulamadır bu.

15. Tatilde arkadaşlarla zaman geçirmek çok önemlidir. Bu sayede çocuklar sosyalleşir, mini hayat deneyimleri yaşar. Bu nedenle gün içinde sokak oyunları oynanmalıdır.

2019?2020 eğitim-öğretim yılında sağlıklı ve huzurlu bir şekilde dinlenmiş olarak tekrar buluşmak dileğiyle tüm öğrencilerimize ve öğretmen arkadaşlarımıza, ailesi ve sevdikleriyle beraber iyi bir tatil diliyor; eğitime gönül veren herkese selam ve saygılarımı sunuyorum.

" dedi.   

     Düzenlenen programa Vali Vekilimiz  Hasan ÖZTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl ve İlçe Eğitim Yöneticileri, Öğretmen, Öğrenci ve Veliler katıldı.

     Törenin ardından protokol üyeleri sınıflara giderek öğrencilere karnelerini ve başarı belgelerini verdi.

14-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.