SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Ailelere ve Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Farkındalık Artırma Kampanyası Farkındalık Semineri Gerçekleştirildi

Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Ailelere ve Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Farkındalık Artırma Kampanyası Farkındalık Semineri Gerçekleştirildi

        Ailelere ve Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Farkındalık Arttırma Kampanyası Farkındalık Semineri Programı'na İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, MEB Özel Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Kürşat Dulkadir, MEB Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Ebubekir AYDIN, İl Milli Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Serdar Özdemir ve özel öğretim okullarında öğrencisi olan velilerimiz katıldı.

             Kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarında rol alan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin alanlarında gelişimini destekleme yoluyla  yenilikçi, sürdürülebilir ve bütünleştirici bir eğitim sistemine katkı sağlamayı hedefleyen proje; ülkemizdeki kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının kalitesini artırarak tüm öğrencilerin topluma uyum sağlamalarını amaçlıyor.

            Proje faaliyetlerinden biri olan örgün eğitim veren okullardaki öğrencilerin ailelerine ve bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarına yönelik " Farkındalık Artırma Kampanyası Farkındalık Semineri"dir. İlki İstanbul'da, ikincisi Ankara'da ve üçüncüsü Samsun'da gerçekleştirilen seminerde, bütünleştirici eğitimin önemi konusunda aileler ve STK'ların farkındalığının artırılması, ailelerle iletişimin sağlanması, ailelerin yasal hakları ve çocuklarının davranışlarını nasıl yönetecekleri hakkında bilgilendirilmesi ve sorunlarının görüşülmesi  hedeflenmektedir.

            Ebeveynler bütünleştirici eğitimde kilit rol oynamaktadır. Aileler ve öğretmenlerin iş birliği ile sosyal ve eğitsel bir ortam oluşturulabilmesi için bugün yapılan "Bütünleştirici Eğitimde Aile ve Çocuk Seminerleri" ile ailelere yönelik olarak  çocuklarıyla etkileşimlerini artırabilmeleri, ailelerin gerekli becerilerle donatılması, çocuklarının bütünleştirici ortamlarda eğitim hakkını arayabilmeleri için ailelerin güçlendirilmesi, okullar STK'lar ve aileler arasındaki iletişimin teşvik edilmesi, kamuoyunda farkındalığın artırılması gibi başlıklar değerlendirildi.

 

17-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.