SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’ Samsun Maarif Hareketi Projesi Başlıyor.

‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’  Samsun Maarif Hareketi Projesi Başlıyor.

  İlimizin eğitim açısından genel durumunu tespit etmek, iller arasındaki başarısını belirgin hale getirmek, model bir il olmasını sağlamak ve ilimizdeki eğitim kurumlarında bütüncül bir anlayışla eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan “Samsun Maarif Hareketi” Projesi Açılış toplantısı 29 Eylül 2016 Perşembe günü Atatürk Kültür Merkezinde Büyük Bir Katılım ile gerçekleştirildi.

  ‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’ sloganıyla İl Mili Eğitim Müdürlüğümüzce, Samsun Valiliği,  Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuzmayıs Üniversitesinin destekleri ile hazırlanan projenin açışı toplantısında konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, “ Eğitim, öğrenme ve öğretme süreçleri, her şeyden önce bir emek, planlama ve sevda işidir. Bir büyük coğrafyanın ve geleneğin mirasçıları olan bizler neyi kaybettiğimizi hatırlamak durumundayız. Yiğit düştüğü yerden kalkar, demiş atalar sözü. Bizler de bir şekilde gerisinde kaldığımız Batı uygarlığı karşısında düştüğümüz yerden kalkacağız. Ekonomi, savunma ve şehirleşme yanında eğitimde, kültürde,  bilimde ve teknolojide yapacağımız her hamle bu zor ama bereketli coğrafyada bizi bir daha diriltecektir. Eşsiz coğrafi konumu, kadim geleneği ve insan potansiyeli bakımından her anlamda büyük devletlerin iştahını kabartan bu vatanda her an dikkatli ve teyakkuz halinde olmamız gerekiyor.

  Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitimde kaliteyi yakalamak ve sürdürülebilir kılmak adına “SAMSUN MAARİF HAREKETİ”Nİ başlatıyoruz. Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan tüm eğitim kurumlarının eğitim performansını ölçmek ve eğitimin niteliğini artırmayı hedefleyen “Samsun Maarif Hareketi” eğitimde kaliteyi rekabetle değil işbirliğiyle yakalamayı amaçlamaktadır. Eğitim süreçleri içinde dolaylı veya direk yer alan tüm kurum ve kuruluşların sürece dahil edildiği “Samsun Maarif Hareketi”  ile üç aşamalı bir sistem inşa etmek istiyoruz.

Buna göre;

  VİZYON BELGELERİ: Önce eğitim kurumlarımız mevcut durumlarını görmek ve hedeflerini belirlemek için VİZYON BELGELERİ oluşturacaklar.

  EĞİTİM YÜRÜTME KURULLARI: Eğitiminin kalitesini artırmayı amaçlayan, yeni projelerden ve eğitim uygulamalarından diğer kurumların da haberdar olmasını sağlayan,  her eğitim bölgesi ve her ilçede kurum idarecilerinden oluşan “ Eğitim Yürütme Kurulları” kurulacak.

  PERFORMANS DEĞERLENDİRME: Kurumlara geri bildirimler yapılarak eğitim alanındaki ilerlemelerini görmeleri sağlanacak.

  Bu bağlamda Vizyon Belgesi, Eğitim Yürütme Kurulu ve Performans Değerlendirme adı altında üç ana başlıkta toplanan proje, uzun ve yorucu bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Eğitimi tüm yönleriyle ve paydaşlarıyla değerlendiren Samsun Maarif Hareketi ile eğitim kurumlarımızın kendilerini tanımaları, başarılı ve örnek uygulamaları olan kurumlarla işbirliği yapmaları, kurumların gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir planlar yapmaları ve sonuçları izleyip değerlendirmelerini hedeflemektedir. Samsun Maarif Hareketi, eğitim kurumlarımızın eksikliklerini görmesi, örnek uygulamaları rekabet ile değil işbirliği yaptığı diğer kurumlarla paylaştığı, eksikliklerini görüp gerçek hedefler belirleyerek yol haritasına göre hareket etmesini destekleyen bir çatı sistemdir. Bu sistemin çalışabilmesi için ilimizdeki tüm paydaşların bunu sahiplenmesi oldukça önemlidir. Eğitim alanında Samsun’u hak ettiği konuma çıkaracak bu hareketimizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılımlarınız ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim” dedi.

  Başarının tesadüfen olmadığını vurgulayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, "Rakamların dışında toplum olarak bir arada ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmenin anahtarı olan başarıyı yakalamak ancak insanı yakalamakla olur. İnsanın mutlu olmadığı, motivasyonun yüksek tutulmadığı hiçbir yol başarıya ulaşmamızı sağlayan bir yol olmaz. Çocuklarımızı kendi düşündüğümüz ve sadece kendimiz gibi olmaya zorlayacağımız bir yola sokmayalım. Allah’ ın onlara verdiği en büyük nimet olan aklı kullanmalarına müsaade edelim. "Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir" çok iddialı bir slogan. Fakat ben bunu başarabileceğinize inanıyorum. Bu konuda üniversite olarak üstümüze ne düşüyorsa yapmaya hazırız" diye konuştu.

  Küçük adımların büyük önem taşıdığını belirten Valimiz İbrahim ŞAHİN, "Biz Samsun ölçeğinde başarırsak tüm Türkiye’ye yayılacak bir proje halini alır. Bu tarz çalışmalarda el ele vererek başarıya ulaşabiliriz. Bu projenin arkasında ciddi bir çalışma var. Fakat bu proje bir bürokratik silsileye, bir yasak savmaya dönüşmesin. Bu proje ile tek hedefimiz; yavrularımızın dolayısıyla sizlerin sonrasında ise şehrimizin eğitimi olsun. Bu projeyi başarıya ulaştıracak olan siz eğitimcilersiniz" şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından İl Mili Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal AKSOY,  Samsun Maarif Hareketi Projesi ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

 

  Açılış toplantısına Sayın Valimiz İbrahim ŞAHİN, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, İl Mili Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN’ in yanı sıra İl ve İlçe Eğitim Yöneticileri ve ilimizde görev yapan tüm okul müdürleri katıldı.

29-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.