SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Bilenle Bilge Nesil´ Projesi Açılış Programı Düzenlendi

Bir Bilenle Bilge Nesil´ Projesi Açılış Programı Düzenlendi

       Valimiz Sayın Osman Kaymak’ ın ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen’ in katılımlarıyla, 05.02.2019 Salı günü saat 10.00’da  İlkadım Sakarya İlkokulu’nda, Memur Sen Konfederasyonunun organize ettiği´Bir Bilenle Bilge Nesil´ projesi açılış programı düzenlendi.

       İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Bu proje geçtiğimiz yıl yine aynı heyecanla yapılan ve bu yıl da ikincisini tekrarladığımız bir çalışma. İnsanoğlu doğduğu andan itibaren öğrenme ihtiyacı ile doğuyor. İnsan tüm hayatı boyunca bu öğrenme faaliyeti içerisindedir. Okumak insanın yemek kadar, içmek kadar önemli bir yaşamsal ihtiyacıdır. Bizler okumayı bir ihtiyaç olarak hissettirebilmenin ortamını eko sistemini oluşturmaya çalışıyoruz. Geçen yıl başlatmış olduğumuz ‘Samsun İçin Okuma Vakti’ projesi aslında tam da bunu hedefleyen bir projeydi. Hayat devam ettiği sürece okuma ihtiyacı olacaktır ve bu proje devam edecektir. Biz bu sebeple projelerimizi çeşitlendirdik ve ardından ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ gibi projeleri de okullarımızda uygulamak suretiyle nitelikli okumanın yolunu da açmış oluyoruz. Bu projeyle yaklaşık 1500 civarında öğrencimiz nitelikli bir okuma yapacaklar. Bu sebeple bu projemizin ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

       Öncelikle sendikamızı bu güzel faaliyetinden dolayı tebrik ediyorum diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, "Eğitim sadece Milli Eğitim Müdürlüğünün işi değil. Eğitim hepimizin ortak işi. Eğitime bütün kurumlar katkı yapmak durumunda. Bu projenin geçen sene açılışını gerçekleştirdik. Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Okuma alışkanlığını bütün kesimlere, çocuklara ve ailelere yaydırma konusunda ülke olarak çok başarılı değiliz. Okuma alışkanlığı kazandırılması anlamında Samsun uyguladığı projelerle bunun güzel örneklerini veriyor. Geçen sene gerçekleştirdiğimiz ‘Okuma Saati Projesi’ ile Türkiye’ye örnek olduk. Bu projemiz sosyal medyada da çok güzel yankı buldu. Maalesef çağımızda televizyon, bilgisayar ve cep telefonu bizleri okumaktan uzak tutuyor. Sevgili Gençler, lütfen sizler bu tuzaklardan uzak durun.” diye konuştu.

       Ben bu salondaki gençlerin bu tuzaklardan uzak duran örnek gençler olduklarını düşünüyorum ve sizleri tebrik ediyorum diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “O yönüyle siz gençler seçilen kitapları okuyarak, bunları yorumlayarak ve yazarak örnek bir çalışma yapacaksınız. Şüphesiz bunun sayesinde hayatı çok daha farklı yorumlayacaksınız ve o yönüyle de örnek olacaksınız. Sadece okuldaki derslere çalışarak bir hedefe kitlenerek hayatı göremezsiniz.  Uzmanlar okuma alışkanlığının sadece sosyal dersler için değil, sayısal dersler için de çok faydalı olduğunu söylüyor. O anlamda hepimiz okuma alışkanlığını çok iyi bir şekilde kazanmamız lazım.

       Bütün bilgilerin okullarda öğrenilmediğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Arkadaşlar, genel kültürü çok iyi, hayatı ve dünyayı iyi yorumlayabilen, ülkesini seven ve ülkesi üzerinde oynanan oyunları da sezebilen bir gençlik için okuyan gençliğe ihtiyacımız var. Okumazsak televizyonların, ulusal ve uluslararası değişik kurumların yönlendirmesiyle ilgilenen bir gençlik oluruz. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizlere çok güveniyoruz. Aileleriniz ve bizler sizleri çok önemsiyoruz. Bizler çocuklarımızın akademik yönden çok iyi yerlere gelmesini istiyoruz ama onun ötesinde çok iyi bir insan olmasını istiyoruz. Vatan, millet duygusuyla donanımlı kişilik sahibi, geleceği yorumlayabilen insanlar olmalarını çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

       İyi bir doktor, iyi bir mühendis, iyi bir avukat olmak ayrı ama öncelikle iyi bir insan olmak çok daha önemli diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Ülkesi, vatanı ve milleti söz konusu olduğunda da her türlü fedakarlığı yapacak gençlik olmak çok önemli. İyi insan olmanın yolu da yöntemi de kitaplarda gizli. Çocukların doğru kitaplarla buluşmasını sağlayıp iyi insan olmaları yönünde gayret sarf eden öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu gayretler içerisinde olan, ülke ve millet sevgisiyle dolu ve çocuklarımızın iyi insan olmaları konusunda gayret sarf eden fedakar, cefakar öğretmen arkadaşlarımıza çok ihtiyacımız var. Bu gün bu salonda bu arkadaşların olduğunu düşünüyorum. Biz o yönüyle bütün öğretmen arkadaşlarımızı önemsiyoruz. Çünkü işin temelinde öğretmen var.” dedi.

       Bu projenin örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, ”Bunu bütün okullarımızda bütün öğrencilerimizin yapması lazım. Bunun güzel örneklerini sizlerin göstermesi lazım ki, diğer okullarımız ve diğer öğretmenlerimiz bunu görerek kendi okullarında uygulasınlar diye düşünüyorum. Samsunda 240 bin öğrencimiz var. Üniversitelerimizle birlikte Samsun’da 300 bin öğrencimiz mevcut. Bu öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmeleri, hayata hazırlanmaları bizler için çok önemli. Bu projeye katkısı ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

       Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri Memur Sen Konfederasyonu´ nun organize ettiği projeye katılan öğrencilere kitaplarını verdi.

       Programa ayrıca, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Kültlür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Memur Sen Samsun İl Başkanı Hamdi Yıldız, sendika temsilcileri,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

05-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.